Slezské divadlo Opava

Faust

  • Autor:
    Johann Wolfgang Goethe, Roman Groszmann, Richard Mlynář, Jaroslav Novák
  • Premiéra:
    8. 2. 2015
  • Délka představení:
    2 hod. 10 min. (1 přestávka)
Balet

balet

8. února 2015 uvede baletní soubor našeho divadla světovou premiéru baletu psaného na zakázku našeho divadla Faust.

Faust jako kanonické dílo světové literatury inspirovalo a inspiruje tvůrce různých uměleckých směrů a přístupů. To, co génius J. W. Goetha stvořil slovem, snažili se jiní vyjádřit hmotou, barvou, hudbou či pohybem. Podobenství o zaprodání duše Ďáblovi a vykoupení se láskou našlo odezvu i v tanečním umění. Baletní soubor opery převádí příběh Fausta, Mefista a Markétky ze slov v hudbu a tanec. Hudba Richarda Mlynáře na pomezí rocku a klasiky na libreto Romana Groszmanna v kostýmech a na scéně výtvarné osobnosti Josefa Jelínka ve spojení s originální choreografií Valerije Globy, jsou zárukou úspěšné inscenace Faust.

Roman Groszmann – režisér, pedagog brněnské konzervatoře, herec, autor dramatizací i původních her. V současné době umělecký šéf činohry Slezského divadla. S Richardem Mlynářem dlouhodobě spolupracuje na společných projektech (W. Russel: Pokrevní bratři, Tančírna nebo Muzikálový večer v Moravském divadle Olomouc, J. Karafiát: Broučci, B. Stocker: Nemrtvý v Národním divadle Brno, muzikály Sekretářky a Donaha v Slezském divadle Opava).

Richard Mlynář – jazzový pianista, skladatel a aranžér, hudební režisér. Vystudoval Konzervatoř v Ostravě, obor trombon. Jako trombonista působí od roku 1985 v Moravském divadle Olomouc. Spolupracuje také s Moravskou filharmonií a s divadly v Olomouci, Brně a Opavě. Je autorem mnoha scénických hudeb, klavírních skladeb, komponuje také pro děti a věnuje se úspěšně hudební režii. V našem divadle je autorem scénické hudby k inscenacím Sekretářky. Tuto sezónu pracuje na hudbě inscenace Miliónová svatba a celovečerního baletu Faust.

Jaroslav Novák – kytarista, skladatel, pedagog ZUŠ Litovel a hudební školy v Olomouci. V letech 2005 – 2006 docházel na soukromé lekce k Davidu Kousalovi a od roku 2011 hraje na klasickou kytaru. Jeho hlavním působištěm je olomoucká rocková kapela Venefica, se kterou si v roce 2009 zahrál na části turné kapely Arakain v úloze předskokana nebo zahajoval koncert kytarové legendy Slashe z Guns N´Roses v pražské Lucerně. Dále hraje s Davidem Spilkou, kterého doprovází jak v rámci akustických vystoupení, tak i v jeho kapele James D. S. Je členem Metropolitního symfonického orchestru Brno, který doprovází sólisty Kamila Střihavku, Jiřího Zonygu, Romana Dragouna nebo Vendulu Příhodovou. Kromě koncertní a studiové činnosti se věnuje i komponování.

MgA. Valerij Globa – tanečník, choreograf, koordinátor a taneční pedagog. Po ukončení studia na Taneční konzervatoři v Kyjevě tancoval dvě sezony v Divadle opery a baletu v Kyjevě. Po několikaletém působení na prknech Národního divadla Moravskoslezského v Ostravě (sólista) a Moravském divadle v Olomouci (první sólista), přichází roku 2009 do Slezského divadla v Opavě. Také nesmíme zapomenout na jeho pražskou etapu – muzikál Dracula, divadlo Laterna Magika. Ztvárnil řadu rolí – Prince Siegfrieda (Labutí jezero), Peer Gynta (Peer Gynt), Romea (Romeo a Julie), Oněgina, Antonína Dvořáka (Novosvětská), Josého (Carmen) aj. Osmkrát byl oceněný za nejlepší mužský taneční výkon, třikrát byl nominován na cenu Thálie za roli Mozarta, Antonína Dvořáka a roli Arbenina (Maškaráda), dále obdržel dvakrát cenu hejtmana Olomouckého kraje za přínos kultuře (2008) a za výjimečný počin v oblasti kultury (2013). Vystudoval obor taneční pedagogika na Janáčkově akademii múzických umění v Brně.

Mgr. Monika Globa – tanečnice, choreografka. Úzce spolupracuje na tanečních projektech se svým manželem V. Globou. Po ukončení studia na Taneční konzervatoři v Ostravě roku 1992 odchází do angažmá v Národním divadle v Brně, poté působí jako sólistka Národního divadla moravskoslezského, kde ztvárňuje celou řadu krásných rolí – Odettu a Odilii (Labutí jezero), Carmen (Carmen), Julii (Romeo a Julie), Solveig (Peer Gynt), Taťánu (Oněgin) aj. Od roku 2010 působí ve Slezském divadle – Desdemona (Othello). Během svého působení získala mnoho ocenění: za nejlepší taneční výkon – Julie, Solveig, Kitri, Taťána, Carmen, Líza, Giselle, dále Diváckou cenu za nejoblíbenější herečku v sezoně 2011-2012, diváckou Thálii za rok 2011-2012 a také byla oceněna olomouckým hejtmanem za přínos kultuře (2008) a výjimečný počin v oblasti kultury (2013). Vystudovala na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci obor pedagogika – sociální práce.

Balet na motivy díla J. W. Goetha
Hudba: R. Mlynář, J. Novák
Libreto: R. Groszmann
Choreografie: V. Globa
Asistent choreografa: M. Globa
Scéna a kostýmy: J. Jelínek j. h.
Souboj nastudoval: P. Sýkora j. h.

OSOBY A OBSAZENÍ

Starý Faust: Tomáš Hoš, Martin Tomsa
Mladý Faust: Tomáš Hoš, Michal Klapetek j. h.
Mefisto muž: Valerij Globa, Patrik Ščasnovič j. h.
Mefisto žena (Had): Monika Globa, Karolína Walachová
Markétka: Lucie Horáková, Dominika Sýkorová j. h.
Čarodějnice: Radka Heiserová j. h., Adéla Kvochová
Duch svatý: Adéla Kvochová, Karolína Walachová
Wagner (student): Radoslav Labanič
Marta: Dominika Sýkorová j. h., Karolína Walachová, Radka Heiserová j. h.
Dcera: Tereza Cechelová j. h., Lucie Horáková
Dívka: Dominika Sýkorová j. h., Karolína Walachová
Jinoch: Michal Klapetek j. h., Marek Kocák j. h.
Matka Markétky: Petra Španělová j. h.
Voják, bratr Markéty: Valerij Globa, Marek Kocák j. h.
Archandělé: Monika Globa, Michaela Grygarová j. h.,Radka Heiserová j. h., Dominika Sýkorová j. h.
Bůh: Michal Stalmach
Matka Dcery: Renata Harasimová j. h
Otec Dcery: Rudolf Medňanský j. h.

Chór: Monika Globa, Karolína Walachová, Lucie Horáková, Dominika Sýkorová j. h., Radka Heiserová j. h., Adéla Kvochová, Tereza Cechelová j. h., Michaela Grygarová j. h., Petra Španělová j. h., Radoslav Labanič, Patrik Ščasnovič j. h., Marek Kocák j. h., Pavel Vican j. h., Michal Klapetek j. h., Martin Tomsa

Premiéra: 8. 2. 2015 od 19 hodin.
Délka představení: 2 hod. 10 min. (1 přestávka)

Partneři