Slezské divadlo Opava

Giuditta

  • Autor:
    Franz Lehár
  • Premiéra:
    20. 6. 2010
  • Délka představení:
    2 hod. 30 min. (2 přestávky)
Opereta

Poslední premiérou této divadelní sezóny je opereta Franze Lehára – Giuditta (libreto napsali P. Knepler a F.Löhner). Lehár komponoval svou poslední operetu v letech 1932 až 1934. Velkolepá premiéra s obrovskými ovacemi se uskutečnila 20. ledna 1934 ve Vídni v divadle Státní opery. Režíroval Hubert Mariška, dirigoval samotný Lehár a hlavní role zpívali Jarmila Novotná a Richard Tauber. V publiku seděl spolkový prezident a celá rakouská vláda. Premiéru natáčelo 120 rozhlasových stanic.

Autor operet Veselá vdova, Hrabě Luxemburg, Cikánská láska, Paganini, Carevič, Země úsmevů navázal v Giudittě na dvě předešlé operety, které v sobě kombinují operetu s operou a netradične nekončí happyendem. Příběh i titulní postava připomínají částečně Carmen.

Děj zasazený na temperamentní jih Evropy a orientální sever Afriky podpořil skladatel úžasnou hudbou nasáklou exotickou smyslností, která v sobě spojuje různé kultury. Mezi nejznámější hity patří Meine Lippen (Moje rety), Du bist meine Sonne (Jsi mé slunce), atd.

Giuditta v sobě nese rozpor temperamentní, vášnivé ženy toužící po absolutní lásce, ale sama jí není schopna, pro svou netolerantní sobeckost, lehkovážnost a unáhlenost. Nejdříve uteče od svého staršího a žárlivého manžela k mladému kapitánovi Octaviovi a odpluje s ním do Afriky. Vztah se bortí ve chvíli, kdy Octavio musí na delší čas služebně odjet. Giuditta nutí Octavia k dezerci, ten ale po velkém váhání odchází splnit své vojenské povinnosti. Giuditta reaguje útěkem a rozhodnutím, že se nebude vázat na jednoho muže – bude tancovat a zpívat pro všechny. Octavio nakonec dezertuje a hledá svou velkou lásku. V nočním klubu nachází Giudittu, kterou si zaplatil boháč lord Barrymore. Octaviovi zůstává prázdnota, marnost, samota.

Kontrastem k tomuto tragickému páru je šťastný vztah zelináře Pierrina a chudé Anity. Odplouvají stejnou lodí s Giudittou a Octaviem vydělat peníze jako hudební umělci.

Když se octnou na mizině, najdou pomoc v cizině právě u našich hlavních aktérů a tím se proplétají osudy obou párů až do konce.

Dirigent:
Jan Snítil
Režie:
Jana Andělová-Pletichová
Libreto:
Paul Knepler a Fritz Löhner
Překlad:
karel Melichar Skoumal
Úprava zpěvních textů:
Dr. Vojen Drlík
Úprava:
Jana Andělová-Pletichová
Choreografie:
Jiří Kyselák j.h.
Sbormistr:
Kremena Pešakova
Výtvarník kostýmů:
Eliška Zapletalová j.h.
Výtvarník scény:
Martin Víšek j.h.
Asistent režie:
Marta Vaňkátová
Asistent choreografa:
Martin Tomsa
Korepetitoři:
Libuše Vondráčková, Jan Snítil, Jakub Žídek

Hrají:

Giuditta:
Katarína Jorda Kramolišová
Octavio:
Michal Pavel Vojta
Anita:
Tereza Kavecká
Pierrino:
Zdeněk Kapl
Manuele:
Dalibor Hrda
Antonio:
Alexandr Vovk
Martini:
Peter Soós
Lady Sarah:
Šárka Hrbáčková
Lolitta:
Zdenka Mervová
Lord Barymore:
Martin Táborský
Hostinský:
Jan Bednář
Rybář:
Daniel Wariš
Dva komedianti:
Roman Cimbál, Jaroslav Velička
Španělský pár:
Monika Globa, Valerij Globa nebo Dana Macková, Martin Tomsa

Spoluúčinkuje orchestr, sbor a balet Slezského divadla Opava.

Premiéra:
20. 6. 2010
Délka představení:
2 hod. 30 min. (2 přestávky)

Partneři