Slezské divadlo Opava

Hotel mezi dvěma světy

  • Autor:
    Eric Emmanuel Schmitt
  • Premiéra:
    20. 5. 2007
Činohra

Současná francouzská hra

Délka představení: 1 hodina 50 minut, 1 přestávka

Hotel mezi dvěma světy - plakát

Laureát Molièrovy ceny za rok 1994, francouzský dramatik Eric Emmanuel Schmitt, napsal tuto hru v roce 1999. Dnes je Schmitt řazen k nejznámějším a ve světě nejhranějším francouzským dramatikům. Jeho poetická „snová“ hra se odehrává v tajemném hotelu, který leží mezi světem živých a světem mrtvých. Setkáváme se zde s několika postavami v okamžiku, když bilancují své životy a před nimi je jen nejistá budoucnost. Hotel mezi dvěma světy je ale také hrou o lásce a o údělu člověka nejen na tomto světě. Hra měla svou českou premiéru teprve v letošním roce a opavskému publiku tedy nabídneme aktuální ukázku současné francouzské dramatické tvorby. V tajemném hotelu se setkáme s pěti zcela odlišnými lidmi v okamžiku pravdy, v okamžiku kdy všichni vidí svůj život a před nimi je více než jenom nejistá budoucnost. O životě, smrti a lásce je tento podivuhodný příběh, kterým nás provádí záhadný Doktor S. a který se dotkne nás všech. Hotel mezi dvěma světy je jemnou a přece napínavou hrou o věčném údělu všech lidí na světě.

 

 

 

Překlad:
Michal Lázňovský
Režie:
Oxana Smilková j. h.
Úprava:
Oxana Smilková a Blanka Fišerová
Scéna, kostýmy, světelný design:
Jevgenij Kulikov j. h.
Choreografie:
Hana Charvátová j. h.
Dramaturgie:
Blanka Fišerová

V inscenaci jsou použity verše Blanky Fišerové.

Hrají

Julien Portal:
Jakub Stránský
Mág Rádžapúr:
Michal Stalmach
Prezident Delbec:
Petr Klimeš
Laura:
Sabina Muchová
Marie Martinová:
Hana Vaňková
Doktor(ka) S.:
Kamila Srubková
Dva andělé:
Miroslav Neborowský a Blanka Fišerová
PREMIÉRA:
20. 5. 2007
DÉLKA PŘEDSTAVENÍ:
2 hodiny 10 minut s jednou pauzou

Eric-Emmanuel Schmitt

(nar. 1960) patří k nevelkému počtu současných francouzských spisovatelů, kteří dokázali prorazit svými romány a divadelními hrami na jiné než frankofonní trhy: jeho knihy jsou přeloženy do 35 jazyků a hry se hrají ve 40 zemích světa. Vystudoval prestižní Ecole normale supérieure a získal doktorát z filozofie. Na začátku devadesátých let vyučoval filozofii na L´Université de Chambéry a současně psal divadelní hry, ale brzy se začal věnovat pouze psaní. V současné době žije v Bruselu a všechny jeho knihy vycházejí v pařížském nakladatelství Albin Michel.

„Měl jsem vždycky tři vášně: hudbu, teologii a metafyziku. Filosofie mě zklamala a já jsem zase zklamal hudbu. Nechtěl jsem být jen dalším dobrým klavíristou. Přitahovalo mě skládání, ale když jsem začal produkovat odvary z Debussyho, brzy jsem poznal své limity. Zbývalo mi psaní. A protože jsem miloval divadlo a literaturu, vybral jsem si tuto cestu.“

Partneři