Slezské divadlo Opava

Jezinky bezinky

  • Autor:
    Joseph Kesselring
  • Premiéra:
    5. 2. 2006
Činohra

Kriminální komedie s příchutí hororu

Hra byla napsána v roce 1939 a dodnes zůstala autorovou nejhranější a vlastně také jedinou známou hrou, ostatní upadly v zapomnění. Historicky první premiéra této černé komedie proběhla 18. srpna 1941 ve Fulton Theatre v New Yorku v produkci Howarda Lindsaye a Russela Crouse. Roli Abby Brewsterové hrála Josephine Hullová, Marthu Brewsterovou Jean Adairová a divadelního kritika Mortimera Henry Herbert. V roli Jonathana se objevil Boris Karloff. Autor původně zamýšlel napsat psychologický thriller, ale v průběhu psaní se žánr hry změnil. Ve své hře využil i některých inspirujících momentů ze svého života. Tak např. jeho otec, uznávaný lékař Ronald Kesselring inspiroval dramatika k vytvoření postavy dokotra Einsteina. Do postavy strážníka O´Harry zase promítl svoji touhu a fascinaci dramatickou tvorbou.

Příběh vypráví o dvou roztomilých stařenkách, které ve svém velkém domě ze soucitů tráví osamělé starší pány. O jejich zálibě se zcela náhodou dozví jejich synovec – divadelní kritik-, jenž má právě před svatbou. Jak tuto situaci se stařenkami-travičkami vyřeší?

Překlad:
Zdeňka Werichová, Marie Fantová-Breinlová
Režie:
Gustav Skála j. h.
Scéna:
Vladimír Šrámek j. h.
Kostýmy:
Gustav Skála j. h.
Dramaturgie:
Blanka Fišerová

Hrají

Abby Brewsterová:
Hana Vaňková
Pastor Harper:
Emanuel Křenek j. h.
Teddy Brewster:
Marek Kunc nebo Zdeněk Černín
Strážník Brophy:
Hynek Mucha
Strážník Kleinová:
Ivana Petrželová-Lebedová nebo Blanka Fišerová
Marta Brewsterová:
Kamila Srubková
Elena Harperová:
Veronika Senciová nebo Blanka Fišerová
Mortimer Brewster:
Jakub Stránský
Pan Gibbs:
Miroslav Neborowský
Jonatan Brewster:
Petr Klimeš
Dr. Einstein:
Kostas Zerdaloglu
Strážník O´Hara:
Martin Táborský
Komisař Rooney:
Kamil Koula nebo Michal Stalmach
Pan Witherspoon:
Emanuel Křenek j. h.
PREMIÉRA:
5. 2. 2006
DERNIÉR:
24. 5. 2007

Jan Werich o Jezinkách

Hra vznikla v době, kdy krev tekla přes jeviště Broadwaye. Krev tekla do orchestru, normálního člověka široko daleko neviděti, v každé almaře hysterické kvílení, a ze skříňových stojacích hodin vypadne zavražděný notář. Když už to dál nešlo, pár lidí se zdravým rozumem dalo hlavy dohromady a řeklo si, že nejlepší cesta k odstranění takového repertoáru by byla takový repertoár zesměšnit. Po dohodě se dvěma herci, kteří se proslavili hrůzostrašnými rolemi, po dohodě s Borisem Karlofem (obávaný Frankenstein) a s Petrem Lorre („Vrah mezi námi“), inscenovali hru, kterou dnes hrajeme pod jménem „Jezinky a bezinky“. Viděl jsem ji v původním obsazení před třinácti lety, Nejsem jenom herec a spisovatel divadelních her, jsem, a to velice rád, v první řadě divák. Rád si zapláču, když je to k pláči a rád se směju, když je to k smíchu. Málokdy jsem se tak zasmál jako tehdy a řekl jsem si, že budu-li mít někdy ještě vliv na divadlo, že bych tu hru rád na něm viděl. Uplynulo mnoho let. Mezitím hra prošla všemi hlavními městy většiny států světa. V nejposlednější době i Budapeští a Varšavou. Všude ji vítaly salvy smíchu a myslím také, že ji všude brali tak, jak byla míněna: jako koště, které má vymést krváky z jeviště.

(Jan Werich v programu k prvnímu uvední hry u nás; Divadlo ABC 1958)

Partneři