Slezské divadlo Opava

Kladivo na čarodějnici

  • Autor:
    Pier Haggard, Yngwie Malmsteena
  • Premiéra:
    28. 3. 2010
  • Délka představení:
    1 hod. 50 min. (včetně 1 přestávky)
Balet

rockbalet

V neděli 28. března 2010 budete mít možnost od 19:00 hodin zhlédnout první provedení baletu Kladivo na čarodějnici. Jedná se o autorský projekt vedoucího baletu Slezského divadla Opava pana Martina Tomsy, který se na této inscenaci podílí nejen jako tanečník. Je zároveň také autorem libreta, režisérem a choreografem tohoto jedinečného představení.

Švéd Yngwie Malmsteen je světoznámým kytaristou, skladatelem a textařem. Právě jeho hudba bude podkreslovat tragický příběh, který se odehrává v diecézi Würzburg v Německu v roce 1628. Věčné téma lásky, nenávisti a intrik je zasazeno do doby, kdy v této oblasti vrcholí tzv. „hon na čarodějnice“.

Láska krásné Mathildy a kněze Fredericka vzbudí nevoli nejen u Mathildina otce, který ji vykáže z domu, ale vzbudí i nenávist Frederickovy sestry Gertrudy. Ta touží po ovládnutí místní katolické církve pomocí Fredericka, ve kterém vidí budoucího vysokého církevního hodnostáře. Skutečnost, že by se její bratr mohl vzdát kněžského úřadu, je pro ni neúnosná a tak rozpoutá krutý boj proti Mathildě. Lstí se jí podaří omámit svého bratra a svou sokyni obviní z čarodějnictví. Mathilda je zatčena, mučena a odsouzena k smrti. Kořenářka Ebergarda pochopí tragičnost situace a chce tento hon na čarodějnici, který rozpoutala Gertruda, zastavit. Pospíchá do lesa pro bylinu, která uzdraví Fredericka. Frederick však přichází pozdě. Jeho láska Mathilda krutě umírá v plamenech.

Hudba (koláž):
Yngwie Malmasteen
Režie a choreografie:
Martin Tomsa
Libreto:
Martin Tomsa
Výtvarník kostýmů:
Eliška Zapletalová j.h.
Výtvarník scény:
Martin Víšek j.h.

Hrají:

Mathilda Dorfeová:
Nikola Němcová
Frederick (duchovní):
Tomáš Hoš
Gertruda (jeho sestra – fanatická katolička):
Adéla Kvochová nebo Monika Globa
Franz Schmidt (finančník):
Martin Tomsa
Ebergarda (kořenářka):
Petra Španělová
Kat:
Valerij Globa
Vrchní inkvizitor:
Vlastimil Smolík
Důvěrnice Mathildy:
Zuzana Voglová
Nikdém Dorfer (otec Mathildy):
Zdeněk Kapl
Filip Adolf z Ehrenbergu (knížecí biskup):
Tibor Müller
Mučená dívka:
Dana Macková
Dále účinkují:
Simona Straková, Daniel Volný j.h., Matěj Kašík j.h., Václav Sukeník j.h., Jozef Jaško j.h., Renata Harasimová, Adriana Bajtková j.h., Jana Tomsová j.h., Lucie Košárková j.h., Jindřich Suk j.h.
Premiéra:
28.3.2010
Délka představení:
1 hod. 50 min. (včetně 1 přestávky) ADLA OPAVA, PŘÍSPĚVKOVÉ

Partneři