Slezské divadlo Opava

Komedie za oponou

  • Autor:
    Roman Groszmann
  • Premiéra:
    18. 9. 2011
  • Délka představení:
    2 hod. 30 min. (včetně 1 přestávky)
Činohra

komedie

Komedie za oponou je aktuální novinkou z pera šéfa činohry Romana Groszmanna a byla napsána opavské činohře doslova na tělo. Základním principem hry je totiž divadlo
na divadle, kde herci hrají herce – a u nás budou hrát přímo sami sebe! Opavští herci tak, jak jste je ještě opravdu neviděli! Kdo je vtipálek a kdo věčný brblal? Jak se vedení souboru vyrovná s náhlou výpovědí herečky a chybějící nápovědkou?

Diváci se stanou přímými svědky toho, jak se rodí nová netradiční inscenace a uvidí, jak se v procesu zkoušení herci proměňují v nové postavy. Každodenní problémy divadelního provozu, napjaté nervy i vypjaté emoce, tvůrčí zápal a prášky na bolesti všeho druhu, všechno, co má zůstat za oponou, se tentokrát veřejně odhalí v celé své kráse! Postupně se dostaneme od bolavého rána po večírku, první čtené zkoušky, první zkoušky na jevišti až k první zkoušce v kostýmech, generálce a nakonec k slavné premiéře, kde se to samými celebritami jen hemží. Prý má přijet i Chuck Norris! A nade vším bdí všudypřítomné oko, ucho a hlas ředitele Paskera!

V divadelním provozu se stovky minitragédií i komedií odehrávají takřka denně a o zábavu není nouze. Někdy se dokonce může zdát, že dočasně staneme i na půdě absurdního dramatu… Ale jak napsal sám mistr Shakespeare: Konec dobrý, všechno dobré. A tak snad také naše premiéra dopadne před oponou i za oponou šťastně.

Režie, výběr hudby: Roman Groszmann
Scéna a kostýmy: Sylva Marková j.h.
Pohybová spolupráce: Pavla Štěchová
Projekce: Tomáš Hrůza j.h.
Dramaturgie: Alžběta Matoušková

Hrají:

Hana Vaňková: Hana Vaňková
Kamila Srubková: Kamila Srubková
Sabina Muchová: Sabina Muchová
Martin Táborský: Martin Táborský
Michal Stalmach: Michal Stalmach
Daniel Volný: Daniel Volný
Martin Valouch: Martin Valouch
Emanuel Křenek: Emanuel Křenek j.h.
Šéfka: Šárka Vykydalová j.h. nebo Petra Kocmanová j.h.
Režisérka: Drahomíra Hofmanová j.h.
Inspicient: Miroslav Neborowský j.h.
Hlas ředitele: Jindřich Pasker j.h.
Mimozemšťan: Lukáš Hertel j.h.

Premiéra: 18.9.2011
Délka představení: 2 hod. 30 min. (včetně 1 přestávky)

Partneři