Slezské divadlo Opava

Kometa

  • Autor:
    Justine del Corte
  • Premiéra:
    10. 11. 2013
  • Délka představení:
    2 hod. 15 min. (1 přestávka)
Činohra

činohra – tragikomedie – česká premiéra

Když se na nebi objeví kometa, každý si má něco přát. Elisabeth chce být šťastná. A kometa se objevila na její svatební den, který si dnes chce s přáteli zopakovat. Tehdy přece byli všichni tak šťastní… Byli, nebo se šťastně jen tvářili? Nebo doufali, že jejich štěstí teprve přijde? A jak jsou na tom dnes, po deseti letech? Štěstí si nelze vynutit, stejně jako se nelze vrátit do minulosti. A třebaže je zase krásný letní den, louky kvetou a drozdi zpívají, tak Elisabeth není princezna zavřená ve věži, čekající na vysvobození, a Arthur není osudový princ na bílém koni. Může přesto nastat happyend?

Zbrusu nová hra Kometa měla světovou premiéru ve Vídni v září 2012. Její autorkou je herečka a dramatička mexicko-německého původu Justine del Corte (*1966). Vystudovala herectví v Berlíně a v New Yorku a filmovou produkci a režii v Hamburku. Byla členkou činohry Hamburger Kammerspiele a Schaubühne Berlin, prosadila se také jako seriálová herečka. Od roku 2004 píše vlastní divadelní hry – zpočátku ve spolupráci se svým manželem Rolandem Schimmelpfennigem, jenž patří mezi světově nejoceňovanější současné dramatiky. Spolu napsali např. na objednávku hru o básníku Pablo Nerudovi, uvedenou ke 100. výročí jeho narození v chilském hlavním městě Santiagu.

Samostatným debutem Justiny del Corte byla hra s názvem Noční můra o štěstí (Der Alptraum von Gluck); dosud napsala pět her, které byly uvedeny v Curychu, Berlíně, Kasselu, ve Vídni a také v řeckých Aténách. Kometa je jejím nejnovějším dílem, jehož loňskou vídeňskou premiéru autorka opět se svým manželem také spolurežírovala.

Podle autorky je Kometa komedie o pomíjivosti a o tom, že štěstí jejích hrdinů je pouhou iluzí.

V naší české premiéře se můžete se těšit na souzvuk 11 postav, 11 charakterů, 11 osobních příběhů. Každý udělal nějakou chybu, něco, čeho lituje, a doufá ve změnu, něco tají nebo na něco čeká. Režisér Petr Štindl s naším divadlem spolupracuje poprvé a k práci na Kometě přizval scénografa Petra Nováka a kostýmní výtvarnici Zuzanu Přidalovou.

Česká premiéra tragikomické Komety se odehraje 10. listopadu v 19 hodin. Nenechte si ujít! Shodou okolností můžeme právě v těchto týdnech pozorovat na ranním nebi skutečnou kometu (ISON C/2012 S1). Zatím se přibližuje do vnitřní Sluneční soustavy a pomalu se zjasňuje. Nejzajímavější podívanou by pak mohla předvést na přelomu listopadu a prosince. Život komety můžete podrobně sledovat každý týden také na webu České astronomické společnosti www.astro.cz.

Překlad: Michal Kotrouš
Scéna: Petr Novák j. h.
Kostýmy: Zuzana Přidalová j. h.
Dramaturgie: Alžběta Matoušková
Režie: Petr Štindl j. h.

OSOBY A OBSAZENÍ
Elisabeth: Šárka Vykydalová
Arthur: Daniel Volný
Vera: Tereza Starostková
Nick: Michal Stalmach
Gregor: Martin Valouch
Anna: Kamila Srubková
Greta: Ivana Lebedová
Nane: Hana Vaňková
Isabel: Karolína Hýsková j.h.
Dagmar: Miroslava Georgievová j. h.
Lothar: Martin Táborský

Premiéra: 10. 11. 2013
Délka představení: 2 hod. 15 min. (1 přestávka)

Partneři