Slezské divadlo Opava

Král Lear

  • Autor:
    William Shakespeare
  • Premiéra:
    23. 3. 2014
  • Délka představení:
    3 hod. 10 min. (1 přestávka)
Činohra

Po pětileté pauze, která uběhla od shakespearovské sezony 2008-09, se činoherní soubor vrací k dílu nejslavnějšího dramatika. Král Lear je Shakespearovou vrcholnou tragédií, byl napsán kolem roku 1605. Tak jako v mnohých jiných hrách, i zde autor použil dříve známý námět: ve středověkých kronikách bylo zaznamenáno rodinné drama o pyšném Králi Leirovi (z 12. století), v Shakespearově době bylo totéž téma zpracováno neznámým autorem pod názvem Pravdivý příběh krále Leira a jeho tří dcer (v roce 1590).

Všechno začíná jako klasická pohádka. Lear se chystá do královského „důchodu“
a chce vládu postupně předat svým třem dcerám. Území své říše hodlá rozdělit podle toho, která z dcer má svého otce-krále nejradši. A zatímco dvě starší dcery zahrnou Leara těmi nejněžnějšími slovy, nejmladší Kordelie se odmítá přetvařovat a na královu otázku: „Co řekneš, aby ti připadl větší díl než sestrám?“ odpoví: „Nic.“ A toto obyčejné „Nic“ je slůvko, které rozhoří velkou tragédii, šílenství pyšného krále a stárnoucího, chybujícího otce, tragédii dcery, která dostala jako věno jen svou upřímnost, a jejích sester, které doplatily na svou chamtivost a touhu po moci.

Learovo prvotní pošetilé rozhodnutí vyhnat a zavrhnout Kordelii s sebou strhává nejen celou rodinu, dvůr, království, nýbrž je ve shodě s celým přírodním světem. Learův svět je světem pohanským, ve kterém místo spravedlivého křesťanského Boha vládne Hekaté, bohyně podsvětí a moci. Je to svět, kde bouře, chaos, podivná nebeská znamení a přírodní pohromy předznamenávají rozklad mezilidských vztahů a společenský rozvrat.

Z krále se stává ubožák, kterému nezůstane víc než hadr na přikrytí vlastní nahoty. A svůj omyl pochopí příliš pozdě na to, aby jej mohl napravit. Neméně důležitý než osud Learův je ve hře osud hraběte z Glostru a jeho dvou synů, Edgara a nemanželského Edmunda. A právě Edmund, neochotný smířit se s tím, že kvůli svému nelegitimnímu původu má přijít o všechny výsady, rozehraje pomlouvačnou, lživou a destruktivní partii, kterou připraví o život nejen otce, ale nakonec se obrátí i proti němu samému. Edgar, Glostrem neprávem zavržený podobně jako Learova Kordelie, je mezitím nucen se skrývat, aby se nakonec jako chudý tulák s otcem znovu shledal a vyzval Edmunda na usvědčující souboj.

Alžběta Matoušková

Překlad: Martin Hilský
Dramaturgie: Alžběta Matoušková
Scéna a kostýmy: Marta Roszkopfová
Hudební a zvukový design: Benoit Bories
Režie: Michal Bureš

OSOBY A OBSAZENÍ

Lear, král Británie: Kostas Zerdaloglu
Goneril, Learova dcera: Kamila Srubková
Regan, Learova dcera: Šárka Vykydalová
Kordelie, Learova dcera: Sabina Muchová
Albany, vévoda, Gonerilin manžel: Martin Valouch
Cornwall, vévoda, Reganin manžel: Zdeněk Svobodník j.h.
Kent, hrabě, později převlečen za Caia: Miroslav Rataj j.h.
Glostr, hrabě: Martin Táborský
Edgar, Glostrův syn: Michal Stalmach
Edmund, Glostrův nemanželský syn: Jakub Stránský
Šašek: Roman Slovák j.h.
Osvald, Gonerilin sluha: Daniel Volný
Lékař: Emanuel Křenek j.h.
Stařec: Drahomír Ožana j.h.
Šlechtic: Miroslav Neborowský
Francouzský král: Roman Cimbál
Posel, Herold: Pavel Rohan
První sluha: Petr Vaculík
Vojáci: Martin Herudek, Milan Klein, Lukáš Kula, Martin Kurka, Dominik Stříbný, Matěj Vlček
Trubač: Martin Schubert nebo Pavel Hanzlík
Premiéra: 23. 3. 2014

Délka představení: 3 hod. 10 min. (1 přestávka)

Ohlasy našich diváků
Po říjnovém hostování SDO v Krnově s inscenací KRÁL LEAR nám programová pracovnice Městského informačního a kulturního střediska Krnov paní Marie Žambochová napsala:

Král Lear byl skutečně vynikající, moc se to divákům líbilo. Příjemně mě to překvapilo, měla jsem z délky představení strach,
ale uběhlo to. Řešená scéna na výšku tomu také hodně přidala a hlavní představitel byl výborný.
Pobavila mě obsluha z bufetu: Někteří stálí diváci si na přestávku neobjednávali občerstvení s tím, že o přestávce půjdou domů, ale
o přestávce si doklusali koupit občerstvení, že je to bezvadné představení a nenechají si druhou část ujít.
Díky moc a ať se Vám daří více takových představení.

 

Český rozhlas Ostrava – Host ve studiu Apetýt 11.3. – v cca 13. minutě hovoří režisér Michal Bureš a v cca 28. minutě Kostas Zerdaloglu.

Rozhovor – Kostas Zerdaloglu před premiérou Krále Leara vyrazí čerpat energii do hor.

Partneři