Slezské divadlo Opava

Kurt a Sid

Kurt a Sid
 • Autor:
  Roy Smiles
 • Premiéra:
  11. 2. 2013
 • Délka představení:
  1 hodina
 • Režie:
  Jakub Stránský
 • Překlad:
  Petr Onufer
 • Scéna:
  Jakub Stránský
 • Kostýmy:
  Jakub Stránský
 • Dramaturgie:
  Alžběta Matoušková
Činohra

Pozor!
Hlediště je umístěno na jevišti, plánek sedadel je pouze ilustrativní.

Co mají společného Jimi Hendrix, Jim Morrison, Janis Joplin a Kurt Cobain?

Velké hvězdy, které se v mládí konfrontovaly s obrovskou slávou, penězi, alkoholem a drogami… S popularitou, kterou nebyli schopni unést. Jejich životy vyústily do krize a všichni zemřeli ve věku 27 let. A zrodila se legenda o smutném „Klubu 27“ (Forever 27 Club); naposledy jej navštívila britská zpěvačka Amy Winehouseová (†2011). Britský dramatik Roy Smiles si vybral jednu z těchto osobností, Kurta Cobaina, a napsal komorní drama o jeho fiktivním setkání/rozhovoru s neméně provokující osobností, s punkovou legendou Sidem Viciousem.

Smiles (1960) je nejen dramatik, ale také zpěvák a příležitostný herec. Na kontě má víc než dvacítku her, mnohé se tematicky věnují známým osobnostem (Groucho Marx, Graham Chapman z Monty Pythonů, Robert Kennedy…). Komorní hra Kurt a Sid pochází z roku 2009, světovou premiéru měla na Londýnském West Endu (Trafalgar Studios). Kritika na ní ocenila zejména neotřelý pohled na známé osobnosti, který se dokázal vyhnout obvyklým klišé a nepostrádal humor. Českou premiéru měl Kurt a Sid v olomouckém divadle Tramtarie v roce 2011.

Kurt Cobain (1967 – 1994), frontman americké grungeové skupiny Nirvana, trpěl depresemi a byl nalezen mrtvý na půdě svého domu. Měl prostřelenou hlavu, v krvi vysokou dávku heroinu, u sebe dopis na rozloučenou. Spekulace, zda skutečně šlo o sebevraždu, nikdy zcela nevymizely. Sid Vicious (1957 – 1979) se proslavil jako baskytarista punkové skupiny Sex Pistols, ačkoliv pozornost na sebe strhávala spíš jeho násilnická povaha než hudební nadání. Po bouřlivém dvouletém vztahu s americkou groupie Nancy Spungen (v tom vztahu však figurovali tři – třetím byl heroin) byl dokonce obviněn z její vraždy. Za pár měsíců sám spáchal sebevraždu. I když… možná se jen předávkoval. Nevyjasněná úmrtí tvoří legendy.

V naší hře se s Kurtem setkáváme v okamžiku, kdy už se jeho odchod zdá neodvratný. Náhle se mu však zjeví host z nejnečekanějších – Sid Vicious. Nebo aspoň někdo, kdo jako Sid vypadá a jako Sid se chová. I když Sid už je patnáct let po smrti. Je to jeho duch? Je to výplod Kurtovy omámené mysli? Imaginární kamarád, kterého celý život potřeboval? O čem si tihle dva spolu můžou povídat? A můžou vůbec najít společnou řeč?
Křehkost života a síla prožitku, kterého je schopno pouze mládí. Je lepší shořet, než vyhasnout?

V režii Jakuba Stránského se představí Daniel Volný jako Kurt C. a Michal Stalmach jako Sid V.

Netradiční premiéra Komorního divadla za oponou v pondělí 11. 2. od 19 hodin!

-mat-

Obsazení:

Fotogalerie:

Partneři