Slezské divadlo Opava

Vašík a prasátka /aneb Dvořák naruby/

Vašík a prasátka /aneb Dvořák naruby/
 • Autor:
  Ondřej Fischer
 • Premiéra:
  23. 6. 2019
 • Režie:
  MgA. Tereza Kavecká
 • Dirigent:
  Josef Štefan
 • Asistent režie:
  Jakub Plaskura

  Choreografie:
  MgA. Tereza Kavecká

  Hudební příprava:
  MgA. Tereza Kavecká,
  Mgr. Lenka Slováčková
  Mgr. Patrik Kavecký

   

  Dílo je uvedeno ve spolupráci se Slezským divadlem v Opavě a ZUŠ Václava Kálika – hudební a výtvarný obor. 

Muzikál

Muzikál byl napsán v roce 2015  jako původní repertoár pro dětské operní studio SDO. Cílem bylo vytvořit vtipné dílko, které bude bavit děti i dospělé, zejména slovními hříčkami a mnohdy i lehce černým humorem.

Inspirací byl příběh Antonína Dvořáka, o kterém se traduje, že z něj otec navzdory jeho hudebnímu nadání chtěl vychovat řezníka. Ústřední postavou muzikálu je Vašík, který naopak chce být řezníkem a jeho otec z něj chce i přes jeho výjimečný hudební “hluch” vychovat hudebníka. Vaškova vášeň pro řezničinu je nesmírně silná, z čehož nemají radost prasátka a tak se rozhodnou Vašíka unést a naučit ho zpívat. Posílají ho do talentové soutěže. Jak vše dopadne? To se dozvíte na premiéře.

Slovo autora:

“Tématu živočišné výroby se věnuji dlouhodobě, například svým písničkářským projektem Hovězí jak prase. Vegetariánství a veganství jsou navíc dnes velmi aktuální a kontroverzní postoje, o nichž se hojně diskutuje. Smyslem představení ale rozhodně není dotknout se vegetariánů ani „masožravců;“ každý má svůj pohled na věc a zatímco Vašík se touží věnovat svému vysněnému řemeslu, prasátka zase zkrátka nechtějí být snědena. Ani hudba koneckonců není pro každého a láska k ní se nedá vynutit. Poučením pro rodiče tedy může být, že je lepší děti nechat věnovat se tomu, k čemu mají vztah a co je baví.Po hudební stránce jsem pak pro muzikál zvolil lehce swingové ladění jednotlivých písniček; lásku k hudbě u mě osobně vyvolal právě tento žánr, a rád jej hraji i skládám dodnes.“

 

Ondřej Fischer (nar. 1996 v Bílovci).

Absolvoval Mendelovo gymnázium v Opavě, v současné době studuje obor skladba na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze a obor anglistika-amerikanistika na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Pracuje jako moderátor rádia Classic Praha, hraje na trombon a zpívá v Bigbandu Krnov a rovněž působí jako zpěvák v kapele Bratranci Veverkové. V Opavě zpíval např. ve středoškolském sboru Luscinia a jako externista v operním sboru Slezského divadla.

Partneři