Slezské divadlo Opava

Ilja Racek oslavil narozeniny

(tep), Region, 26. 5. 2020

Ředitel Slezského divadla oslavil 10. dubna významné jubileum sedmdesát let. Protože jeho narozeniny kolidovaly s karanténními opatřeními a všechno bylo zavřeno, z původního plánu pronajmout si obecní sál sešlo. Oslava tedy proběhla na zahradě v rodinném kruhu.

Ilja Racek se narodil v Ostravě roku 1950 jako syn slavné herecké legendy Ilji Racka staršího. Vystudoval hned tři vysoké školy. Na pražské fakultě sociálních věd se věnoval televizní publicistice. Režírovat se naučil na DAMU, k tomu si přidal divadelní vědu v Olomouci. Již po studiích se ucházel o místo režiséra ve Slezském divadle v Opavě, tehdy se jmenovalo Divadlo Zdeňka Nejedlého. Ale nevyšlo to. „Skončil jsem školu, vrátil se do Ostravy a hledal práci. Byl to rok 1976, já byl čerstvě ženatý a narodila se nám dcera. V rámci jakéhosi záchvatu rodinných povinností a odpovědnosti jsem se rozhodl, že zůstanu v tomto kraji,“ zavzpomínal Ilja Racek v rozhovoru pro magazín Téma a pokračoval: „V ostravských divadlech to nebylo možné, takže jsem projížděl okolní. Navštívil jsem v Opavě i pana ředitele Vodáka, mimochodem bývalého řidiče sanitky, a ten mi sdělil, že ve svých sedmadvaceti letech jsem na režiséra v opavském divadle příliš mladý. A tak jsem mu poděkoval.“ Slezský divadlo mu nakonec do karet přihrál osud – v roce 2016 se stal jeho ředitelem.

Režisér divadelní i politické scény

Svou kariéru nastartoval Ilja Racek v televizních i rozhlasových studiích, pak se dal na divadelní dráhu. Na rozdíl od svého otce nestál na prknech, ale v zákulisí a režíroval. Angažovalo ho Těšínské divadlo, pak liberecké Divadlo F. X. Šaldy. Po sametové revoluci už řídil Státní divadlo Ostrava a ostravskou Janáčkovu filharmonii. Deset let šéfoval Televiznímu studiu Ostrava a odskočil si také do plzeňského divadla. Ilja Racek má bohaté zkušenosti také v oblasti politiky. Když v roce 1998 usedl do křesla ministra kultury politik ČSSD Pavel Dostál, stal se do ledna 2001 jeho náměstkem. Od roku 1994 působil i v komunální politice. Aktuálně dělá poradce současnému ministru kultury Lubomíru Zaorálkovi.

Oslavy se držely v rámci vládních opatření

Soukromé i pracovní plány řediteli divadla zhatila pandemie koronaviru. „Oslavy mého jubilea se držely v rámci vládních opatření v této době. Původní úmysl pronajmout si obecní sál v místě naší chaty a zahrady v Kozmicích se nenaplnil ze zřejmých důvodů,“ řekl Ilja Racek, který své narozeniny oslavil s rodinou uprostřed jarní přírody: „Navíc letos jsem se trefil do Velkého pátku, což pro nás křesťany taky není důvod k juchání. A jelikož byl i kostel uzavřený, posloužila nám i k této příležitosti kaplička, kterou jsme loni na podzim vybudovali na naší zahradě. Další lehkou překážkou byl názor mojí choti, že člověk stárne jen, když si ty roky počítá a připomíná. Protože divadlo je od pondělí 25. května znovu otevřeno, ředitel vyzývá diváky, aby si nenechali ujít novinky, které jsou pro ně připraveny: „ Nabídneme vám průřez toho, co vám můžeme nabídnout během příštího půl roku, kdy budeme dohrávat naše abonentní představení, která jsme museli uprostřed března přerušit. Rozhodli jsme se, že naše závazky vůči vám budou splněny a že během podzimu odehrajme vše, co jsme vám slíbili. Naši umělci jsou připraveni podat ty nejlepší výkony.

Partneři