Slezské divadlo Opava

JAK BÝT KLUKEM / HOLKOU – středa 30. 9. 2020 od 19 hodin

Listování s LUKÁŠEM HEJLÍKEM a VĚROU HOLLOU Jak být klukem/holkou? divadelní představení s knihou v ruce na téma Vše, co jste chtěli vědět o pubertě a báli jste se Googlit. Po představení bude beseda, kterou bude moderovat pedagog Slezské univerzity JIŘÍ SIOSTRZONEK.

Jak může být člověk za borce a představovat si, že někoho sbalí, když má obličej samý beďar a chlupy mu rostou na místech, kde by podle něj neměly vůbec růst? Být holkou je skvělý. Ale někdy taky praštěný, zvláštní a nepochopitelný. Naštěstí jsou tu necenzurované avšak vřelé a inteligentní knihy učitelů Jamese Dawsona a Hayley Longové, které kluky i holky s naprostou otevřeností provedou pubertou, nástrahami společenské džungle, sexu i partnerství. A to bez vytáček a se vším všudy.

JAK BÝT KLUKEM (James Dawson) Některé z věcí, o kterých se v téhle knížce píše, jsou podle převládajícího názoru naší společnosti NESLUŠNÉ, SPROSTÉ nebo ODPORNÉ. Přitom pravda je taková, že se většině z nich prostě nevyhneme. Svému biologickému předurčení neutečete a mladé lidi před světem neochráníte, takže je lepší PŘESTAT SE TVÁŘIT, ŽE ŽIVOT JE BAVLNKOU VYSTLANÝ PELÍŠEK. Jakmile začnete klukům o různých věcech říkat, že je to hnus, asi už s vámi o nich sami od sebe mluvit nebudou. Bohužel. Možná máte dojem, že jsem to v pár kapitolách přehnal a ZAŠEL MOC DALEKO, ale uvědomte si jedno: Nikdo z nás nevyrůstal s internetovým připojením. Nikdy nebudeme vědět, jak je desetiletému dítěti, když mu až do mobilu připutuje porno ve vysoké kvalitě. TOHLE je dnešní realita, to se kolem nás děje. Víc a víc mladých lidí se se sexem seznamuje právě tímhle způsobem a obávám se, že získávají mylný dojem, že veškerý sex zahrnuje nějaký ten fetiš a musí být nutně surový. Potíž je v tom, že škola jim nemůže předvést, jak vypadá koitus doopravdy, a to, co najdou na internetu, je mnohem podrobnější než to, co se případně dozvědí při vyučování. Pevně doufám, že tahle knížka vyplní mezeru mezi tím, o čem si mohou s dětmi povídat učitelé na hodinách, a tím, co děti už dost možná viděly – nebo hodně brzy uvidí – online. Jestli máte vy osobně pocit, že jste svoje děti před nástrahami internetu ochránili dostatečně, dovolím si oponovat, že si lžete do kapsy. Protože čím víc je něco tabu, tím víc se o tom bude mladý člověk snažit něco dozvědět. Všichni jsme byli mladí, tak si vzpomeňte, jaké to bylo. Tahle zvědavost je přirozená. Tak prosím dejme pubertální sexualitě oporu, nesnažme se s ní bojovat. Osm let jsem pracoval jako učitel občanské a rodinné výchovy. Starat se o to, aby byla ve škole sexuální výchova pokud možno na úrovni, bylo moje zaměstnání. O těchhle věcech jsem přednášel spoustě mladých lidí a při mnoha a mnoha příležitostech. A i jako profesionální spisovatel trávím spoustu času ve školách, mluvím s lidmi na prahu dospělosti a tak trochu doufám, že s nimi umím mluvit tak, aby to pro jejich věkovou skupinu bylo vhodné a zábavné. Tahle knížka neobsahuje nic, co by vaše děti nemohly zaslechnout na hřišti. Jenže tam se naši mladí hrdinové dozví přinejlepším buď polopravdy, nebo úplné výmysly a fámy. Mým cílem je sdělit jim, JAK TO JE DOOPRAVDY, a to bez veškerých senzací. Jestli vám na těchhle stránkách připadá něco šokujícího, můžu vám garantovat, že váš syn už slyšel a viděl mnohem horší věci.

 

63. ročník festivalu Bezručova Opava

Partneři