Slezské divadlo Opava

Její pastorkyňa slavila v Praze úspěch

(mk), Region, 3. 2. 2015

Praha, Opava – Opavské nastudování Janáčkovy Její pastorkyně sklidilo ve Stavovském divadle obrovský úspěch. Opera Slezského divadla se tak bravurně uvedla na 12. ročníku Festivalu hudebního divadla OPERA 2015.

„Byl to obrovský úspěch, naši sklidili dlouhý potlesk a diváci volali Bravo,“ netajila se nadšením Jiřina Rossípalová, vedoucí obchodu a marketingu SD. Opavský soubor pod taktovkou Petra Šumníka a v režii Jany Andělové Pletichové se tak na jediné periodické přehlídce inscenací všech českých a moravských profesionálních operních souborů rozhodně neztratil. A zřejmě má dobře „nakročeno“ na další čestnou cenu Libušku. A to i přesto, že letošního festivalu OPERA 2015 se navíc zúčastní i všechny tři slovenské soubory. Kritikům i festivalovému publiku se v hlavních rolích představili Tereza Kavecká, Katarína Jorda Kramolišová, Jakub Rousek, Juraj Nociar, Šárka Maršálová a Zdeněk Kapl. O úspěchu opavského operního souboru svědčí ohlasy po představení. Jeden za mnohé ostatní: „Děkuji, děkuji! Lidé byli nadšeni, v Praze není zvykem, aby lidé spontánně volali Bravo! ještě při třetí děkovačce, natož při desáté! A na operní festival chodí především milovníci opery. Přeji celému souboru, ať zase letos vyhrajete.“ Také v ostatních ohlasech se střídala pochvalná slova o „neuvěřitelném zážitku, originálním pojetí, skvělé umělecké úrovní a srdci, které bylo cítit z jeviště i orchestřiště“. Festival, který byl zahájen 22. ledna potrvá do 21. února. Pořádá jej Jednota hudebního divadla za podpory Ministerstva kultury ČR a hlavního města Prahy. Výjimečné festivalové výkony budou opět oceněny tzv. Libuškami – čestnými cenami festivalu. Nejlepší inscenaci bude opět vybírat jednak porota kritiků, jednak prostřednictvím ankety diváci, mimořádnou interpretaci role ocení porota emeritních sólistů Národního divadla a jednu cenu dělí ředitelka festivalu. Jak připomenula J. Rossípalová, prvního ročníku festivalu OPERA 1993 se opavský soubor zúčastnil se stejnou inscenací a obdržel za ni hned dvě z prvních Libušek. Jednu za hudební nastudování inscenace (Oldřich Bohuňovský a Kremena Pešakova), druhou získala představitelka Jenůfky Valentina Tchavdarova.

Také opavští diváci mohou prostřednictvím internetu zasáhnout do hodnocení festivalu. Na portálu OPERA PLUS si v horní liště otevřou Vaše hodnocení a následně kolonku Operní soubory. U Slezského divadla pak jen stačí zvolit Její pastorkyňu a kliknout na hvězdičku.

Její pastorkyňa

  • Žánr: Opera
  • Autor: Leoš Janáček
  • Dirigent: Petr Šumník j.h.
  • Libreto: Leoš Janáček
  • Režie: Jana Pletichová Andělová
  • Premiéra: 12. 10. 2014

Partneři