Slezské divadlo Opava

Komedie o tom, že není dárek jako dárek

Jitka Hrušková, Deník, 15. 9. 2015

Opava – Jsou dárky, které potěší, ale i takové, které se darujícímu i darovanému vymknou z ruky. Jeden takový dostal od přítele nesmělý Bob, potácející se v manželské krizi.

Z ní ho má vyvést slečna Mimi, poskytující mužům tělesné radovánky za peníze. Hotelový pokoj, ve kterém má k obdarování dojít, je dveřmi propojený s druhým, ve kterém čeká singl dívka Kate na dohodnutou schůzku ze seznamky.

Dveře mezí oběma pokoji však nejsou zamčena a situační zápletky dostávají ten správný děj, namíchány ze záměny osob, pohnutek i profesí.

Volný průchod do obou pokojů původní plány aktérů dokonale zhatí. Státní úředník se vydává za psychiatra a bezúhonná milovnice koček, starožitností a turistiky dostane z ničeho nic punc prodejné děvy.

Komedií Robina Hawdona s názvem Všechno nejlepší zahájí činohra Slezského divadla novou sezónu v neděli 20. září v 19 hodin. Zkušený režisér Roman Groszmann v ní rozehrává koncert pro pět komediálně prověřených herců.

Do manželstvím rozhozeného Boba obsadil Romana Slováka a jeho manželkou Liz je Kamila Srubková. Plaché Kate dává podobu Sabina Muchová. Dějem zahýbá psychiatr Dik v podání Martina Valoucha a dokonale ho roztočí číšník Tony představovaný Michalem Stalmachem. Inscenace bude uvedena v překladu Martina Fahrnera, režiser Groszmann je rovněž autorem scény a kostýmy navrhl Michal Hejmovský.

Anglický dramatik Robin Hawdon zahájil svou hereckou kariéru v šedesátých letech minulého století v britských televizních seriálech a v menších filmových rolích. Větší příležitost mu přinesl dobrodružný film. Když dinosauři vládli světu z roku 1970. Jako divadelní herec hostoval v různých anglických divadlech, ve kterých ztvárňoval například Shakespearova Hamleta i Jindřicha V. nebo profesora Higgins v Shawově Pygmalionu. Kromě herectví se od osmdesátých let věnoval i psaní her a na svém kontě jich má dvacet. Nejčastěji psal komedie a nejznámější z nich je Úžasná svatba, kterou s oblibou nasazují profesionální i amatérská divadla. Titul Všechno nejlepší patří do jeho rané tvorby a činohra Slezského divadla ho uvede v české premiéře.

Všechno nejlepší

  • Žánr: Činohra
  • Autor: Robin Hawdon
  • Režie: Roman Groszmann
  • Premiéra: 20. 9. 2015

Partneři