Slezské divadlo Opava

Labutí píseň pro operu

Soubor má po 215 letech existence zaniknout

(tep), Region, 8. 9. 2020

Opava – Slezské divadlo v Opavě má svou operu od roku 1805. Zdejší operní soubor však neustále bojuje o přežití. Primátor Tomáš Navrátil (ANO) v minulých dnech oznámil, že divadlo musí v rámci úspor ušetřit přibližně čtyřicet milionů korun. Hovoří se také o propouštění zaměstnanců. Toto nepopulární opatření vyvolalo u vedení divadla velkou vlnu nevole. Šéf opery Vojtěch Spurný se navíc obává, že kvůli snížení rozpočtu operní soubor zanikne.

Opavská opera je celosvětovou raritou. „Jsme nejmenší operní divadlo na světě. Současně jsme jediná opera, která jezdí na zájezdová představení,“ přibližuje šéf opery Vojtěch Spurný. Navzdory skromnému počtu 330 míst v hledišti a koronavirové krizi obecenstvo do divadla chodí a vyprodává představení. „Všechny naše inscenace mají vysoké hodnocení u odborné kritiky. Doufáme v několik nominací na Cenu Thálie a v dramaturgickém plánu se objevuje mezinárodní projekt garantovaný Evropskou unií. Přesto nám magistrát na návrh primátora Tomáše Navrátila hodlá snížit rozpočet o téměř polovinu, což de facto znamená totální zánik opery,“ popisuje Spurný, který chce udělat vše pro to, aby primátorovo rozhodnutí zvrátil.

Primátor: Divadlo je skvost Opavy

Dle dostupných informací měl primátor projednat s ředitelem Iljou Rackem krácení rozpočtu a propouštění zaměstnanců divadla na rok 2020. Současně měl dát pokyn divadlu na úsporu 40 milionů korun pro rok 2021. „V příštím roce očekáváme v souvislosti s koronavirovou pandemií výpadek v příjmech zhruba 150 až 200 milionů korun. To je obrovský problém. A nejedná se o propad pouze na rok 2021, ale očekává se výpadek i na další roky. Z tohoto důvodu prověřujeme všechny možnosti úspor v provozu jak u nás na úřadu, tak v našich organizacích a obchodních společnostech,“ zdůvodňuje své kroky Tomáš Navrátil a pokračuje: „V této chvíli není nic rozhodnuto. Rozpočet se schvaluje až v prosinci. Samozřejmě jsem si vědom tradice našeho divadla a nesmírně si obou souborů vážím. Je to skvost Opavy. Nicméně – ač s těžkým srdcem, musím reagovat na situaci výpadku příjmů a hledat úspory ve všech oblastech.

Šéf opery: Už nemáme kam ustupovat

Vojtěch Spurný má regulérní obavy, že úspory znamenají konec opery: „Je mi úzko, když slyším o tom, že se mluví o rušení operního souboru. Pokud se nenajde někdo, kdo uzná legitimitu opavské opery v historickém smyslu, budeme neustále každých pět až šest let bojovat o svoji existenci, což je vyčerpávající. Už nemáme kam ustupovat.“ Kritika už zaznívá také z opozice. „Je to směšné. Podobnému kroku musí předcházet široká diskuze a mají se hledat východiska. Přece si primátor nemůže jen tak z hlavy načrtnout, že se divadlu vezme čtyřicet milionů a oznámit to chvíli před zastupitelstvem. Kvůli tomu přijdou desítky lidí o práci,“ kroutí nechápavě hlavou zastupitel Petr Stanjura (ODS). Ředitel divadla Ilja Racek situaci zatím příliš nekomentuje. „Probíhají různá jednání o rozpočtu, nemá cenu o tom hovořit před složením nové koalice na radnici,“ vyjádřil se před uzávěrkou tohoto vydání, kdy složení nové koalice nebylo oficiálně potvrzeno. Podle primátora se náklady města na provoz divadla pohybují ve výši 94 milionů korun, z toho 60 milionů stojí opera. „Tato výše rozpočtu je pro město nadále neudržitelná. Od roku 2014 se jedná o nárůst o více než 30 milionů korun. Osobně jsem připraven pomoci při jednáních jak na kraji, tak na ministerstvu kultury, abychom peníze na provoz získali,“ dodává Navrátil

 

Partneři