Slezské divadlo Opava

Malá ochutnávka ze zkoušky komedie Jak je důležité míti Filipa o dvou mladých přátelích. Jak dlouho lze žít dvojím životem, aniž by to prasklo?

Činoherní soubor se pilně připravuje na uvedení premiéry komedie anglického dramatika Oscara Wilda, mistra ironického dialogu a skandálního literáta viktoriánské Anglie.

Premiéra konverzační komedie se uskuteční v neděli 21. ledna 2018.

 

Režisérkou inscenace je Irena Žantovská:

Paní režisérko, co Vás vedlo k inscenování divadelní hry „Jak je důležité míti Filipa“ tady u nás v Opavě?

Myslím, že výběr titulu vznikl po vzájemné dohodě mezi mnou a vedením činohry, čili je to spíš otázka asi skladby celkového činoherního repertoáru na tuto sezónu. Nicméně se jedná o komedii, která je bezesporu velmi kvalitní. Dokonce to dokázala tím, že přežila, je totiž z roku 1894, což je už více než sto let. Takže si myslím, že jak je dobrá pro taková velkoměsta, jako je Londýn, tak je určitě dobrá i pro Opavu.

 

Tuto hru už jste režírovala například v Kladně a Liberci. Čím je pro Vás inspirující?

Prostě mě ta hra baví. Je to velmi zajímavá a lehká hra, která je zároveň zábavná, ale zároveň výsostně hravá a chytrá. Je také intelektuální, ale to v dobrém slova smyslu. A to je to, co mě na ní baví, poskytuje totiž potěchu pro herce, pro diváckou duši a zároveň je to příklad chytré zábavy.

Jaká je podle Vašeho názoru hlavní myšlenka této Wildovy hry a na co mohou v tomto představení diváci těšit?

Nevím, jestli se to musí brát vždy tak, že to nejdůležitější je hlavní myšlenka. Já si myslím, že ta hra odráží určitou fázi Wildova života, ve které se cítil výsostně svobodný, volný a šťastný a mnoho těchto pocitů se přeneslo do této hry. Doufám, že se tyto pocity také mohou přenést z jeviště do hlediště. Myslím si totiž, že těchto pocitů není nikdy dost a to v žádné době.

Jak je důležité míti filipa

  • Žánr: Činohra
  • Autor: Oscar Wilde
  • Režie: Irena Žantovská
  • Premiéra: 21. 1. 2018

Fotogalerie:

Partneři