Slezské divadlo Opava

MALÉ OHLÉDNUTÍ ZA UPLYNULÝM PŮLROKEM

Již rok a 3/4 trvá pandemie. Koronavirová krize zahýbala s naším dosavadním světem více, než by kohokoliv napadlo.
Jaká to byla radost, naši milí diváci, když došlo k uvolnění protiepidemických opatření a od června 2021 jsme se mohli začít zase setkávat na venkovních akcích, dokonce v omezeném počtu i v hledišti divadla.

První představení, česká premiéra francouzského divadelního hitu – hra o vzniku Cyrana z Bergeracu – inscenace EDMOND, se odehrála v předpremiéře 10. 6. 2021.

13. 6. konečně v divadle a opět naživo!
OTVÍRÁME! … sbor opavské opery pod vedením sbormistryně Kremeny Pešakové symbolicky OTVÍRÁNÍM STUDÁNEK BOHUSLAVA MARTINŮ.

17. 6. už jste si mohli nechat polechtat bránici u legendární „sousedské“ komedie ZÍTRA TO ROZTOČÍME, DRAHOUŠKU.

20. 6. před divadlem OPEN AIR GALA – nejslavnější operní a operetní melodie. Po nucené pauze kvůli pandemii covidu-19 se vám v plném lesku opět představila opera SDO.

25. 6. OCHUTNÁVKA Z PRODANÉ NEVĚSTY.
Na závěr sezony, která se kvůli covidu-19 vlastně vůbec nekonala, vám soubor opery na Horním náměstí před divadlem nabídl průřez operou Bedřicha Smetany.

26. 6. Pro uvítání letních prázdnin nejen pro děti venku před divadlem činohra přinesla dárek v podobě pohádky KRÁLOVNA KOLOBĚŽKA PRVNÍ.

A hurá na hradecký zámek!
1. 7. se otevřely brány zámku a bryčka přivezla samotného Bedřicha Smetanu, aby dirigoval operu PRODANÁ NEVĚSTA.

2. 7. na vyprodaném nádvoří Červeného zámku ožil známý muzikál NOC NA KARLŠTEJNĚ.

25. 8. klavírní koncert klavírního virtuosa LUKÁŠE VONDRÁČKA. Doposud vystoupil na těch nejlepších adresách včetně Carnegie Hall, amsterodamské Concertgebouw, Konzerthau ve Vídni nebo hamburské Elbphilharmonie, jsme rádi, že jsme jej mohli uvítat opět i ve Slezském divadle.

A na zámku v Hradci nad Moravicí jsme se měli ocitnout i v srpnu. Bohužel naše snahy zhatilo velmi špatné počasí a tak jsme 2 předpremiéry slavné hrdinské tragikomedie CYRANO Z BERGERACU nakonec odehráli 29. a 30. 8. v „suchu a teple“ divadla.

9. 9. zahájil 216. divadelní sezonu v Opavě VERDI osobně a provedl nás svými nejlepšími operami. Pozval i slavného dramatika Williama Shakespeara a úžasnou sopranistku Marii Callas, kterou k divadlu za ovací publika přivezla limuzína.

V září zaplavila Opavu SÍLA ŽEN. Jako spolupořadatelé festivalu Bezručova Opava jsme pozvali zajímavé hosty. Toto téma jsme chtěli realizovat v dubnu 2020 a 2021 v rámci festivalu Další břehy. Na třetí pokus se to tedy podařilo pod praporem Bezručovy Opavy.
23. 9. Divadlo Na zábradlí „přivezlo“ inscenaci Ingmara Bergmana a Jana Mikuláška PERSONY.
30. 9. Divadlo Pod Palmovkou – Ibsenova NORA (DOMEČEK PRO PANENKY)
3. 10. tuto kolekci měla doplnit inscenace VITKA režisérky Anny Davidové a spisovatelky Kateřiny Tučkové o talentu a vášních dirigentky VÍTĚZSLAVY KAPRÁLOVÉ, bohužel covid v souboru Divadla Husa na provázku nám to neumožnil .
24. 10. MATINÉ VE FOYERU se dožilo úctyhodných 80 premiér a krásných 17 let. Autorům dramaturgie pořadů i skladby hostů včetně spoluúčinkování – klavíristce Libuši Vondráčkové a moderátorovi Evženu Truparovi – blahopřejeme.

20. 11. NOC DIVADEL – po dvou letech se do Opavy vrátila populární mezinárodní akce, tentokrát na téma Sen o Cyranovi.

31. 10. premiéra muzikálu FUNNY GIRL.
V roce 2020 jsme měli premiéru uvést v dubnu, pak v říjnu, v roce 2021 17. 10., ale všechny termíny zastavil koronavirus. Je to v celé historii divadla nejdéle zkoušená inscenace!

Prosinec nám přinesl nečekaně hned 2 premiéry – kvůli covidu-19 jsme se naučili, že musíme při plánování a organizováni být připraveni na změny, protože budoucnost je nyní nepředvídatelná.

5. 12. STVOŘENÍ SVĚTA Haydnovo oratorium, které je součástí mezinárodního projektu Let’s Sing Oratorio Music!, jehož hlavním rysem je aktivní účast dětí.

12. 12. MRAZÍK – pohádkový muzikál v obnovené premiéře (premiéra byla v roce 2014).

Vážení a milí kulturní příznivci,
na závěr tohoto malého ohlédnutí přejeme všem, aby příští rok prožili ve zdraví.
Rok 2022 obsahuje harmonickou 6 a tři andělské 2. Číslo 6 také symbolizuje (vy)léčení. Podle numerologie nám to má přinést naději na lepší časy!
Po velké nejistotě v provozu divadla (neustálé rušení, změny termínů nebo titulů), které jsme Vás v posledních letech museli vystavovat a která nás ještě nejspíš čeká, bychom si to opravdu zasloužili.

Partneři