Slezské divadlo Opava

Máme pro Vás fotografie ze zkoušky na baletním sále

V neděli 20. května uvedeme premiéru baletní fantazie Juno a Avos na fragmenty stejnojmenné moderní opery (muzikálu) současného ruského skladatele Alexeje Rybnikova. (Rybnikov je také autorem hudby k několika filmům a tvůrcem muzikálu rockové opery Sláva a smrt Joaquína Murieta.)

Režie a choreografie se na naší scéně ujal Jiří Pokorný, scénu a kostýmy navrhla Dana Hávová. Tančí členové baletu Slezského divadla Opava.

Libreto opery napsal ruský básník Andrej Vozněsenskij podle své poemy Avos. Námět čerpá ze skutečné události z roku 1806, kdy hrabě Nikolaj Rezanov plul loděmi Juno a Avos do Ameriky s úmyslem navázat přátelské vztahy mezi Ruskem a Amerikou. Hlavním tématem příběhu je láska Rezanova a mladičké Conchity, dcery místodržitele v Mexiku. Po jejich tajném sňatku je Rezanov vyhoštěn ze země, ale Conchitě slibuje, že se pro ni do roka vrátí. Cestou domů však Rezanov umírá. Conchita čeká na svého muže řadu let a nakonec vstoupí do kláštera.

Poema Avos zaujala ruského skladatele Alexeje Rybnikova a režiséra Marka Zacharova, kteří oslovili Vozněsenského, zda by svou poemu nepřevedl do podoby operního libreta. Ke zhudebnění libreta využil Rybnikov různorodé motivy, které čerpají z folklóru, církevního zpěvu, moderní současné hudby i z rocku.

 

fotograf Tomáš Ruta

Baletní večer – JUNO A AVOS

  • Žánr: Balet
  • Autor:  
  • Režie: Jiří Pokorný
  • Premiéra: 20. 5. 2018

Partneři