Slezské divadlo Opava

Matiné před divadelní oponou

Jitka Hrušková, Deník 19. 2. 2019

Oblíbený pořad Slezské divadla se v neděli 24. února od 10 hodin zaměří především na setkání s první houslistkou orchestru Slezského divadla Yelizavetou Pruskou, která spolu s klavíristkou Libuší Vondráčkovou představí návštěvníkům díla významných skladatelů.

Opava – Program se vrátí i k premiéře dvou operních jednoaktovek – Racmaninova Aleka a Leoncavallových Komediantů. Slovně bude pořad opět provázet Evžen Trupar, který si pro publikum připravil povídku vztahující se k Bartholdymu a povídání o Sergeji Rachmaninovi.
U ruského skladatele Rachmaninova vzpomene i jeho útěk z vlasti do Švédska, kterým na Štědrý den 1917 odvrátil hrozbu svého zatčení.
Prchal tehdy s manželkou, dvěma dcerami a kufříkem s notami vlakem do Finska jen v tom nejnutnějším, přátelé mu na nádraží donesli oblečení a slavný pěvec Šalpjapin jídlo a vodku.
Z Finska pokračovali Rachmaninovi na otevřených saních na pozvání královské rodiny do Stockholmu, kde našli nový domov. Rachmaninov se do Ruska už nikdy nevrátil. Posledním protagonistou matiné bude německý skladatel Felix Mendelssohn – Bartholdy, od jehož narození uplynulo 210 let. Proslul hlavně svým Svatebním pochodem, který dosud posílá zamilované páry do stavu manželského.

Partneři