Slezské divadlo Opava

Minifestival Kvarteto Kvartet (QxQ) 2023

Minifestival Kvarteto Kvartet (QxQ) v Opavě už dvakrát po sobě sklidil úspěch u laické i odborné veřejnosti, proto jsme se rozhodli připravit třetí ročník. Tento ojedinělý projekt na území ČR si klade za cíl zpřístupňovat širokému publiku špičková vystoupení komorních smyčcových kvartet.

V rámci třetího ročníku festivalu proběhnou ve dvou říjnových termínech čtyři koncerty. V sobotu 7. října v prostorách kaple Božského srdce Páně a KUPE vystoupí České filharmonické kvarteto společně s Eve Quartet.  Ve Slezském divadle se v rámci oslav 105. výročí vzniku Československa uskuteční koncert těles Kapralova Quartet a Mucha Quartet. Organizátorem festivalu je Vodárenská věž o.p.s. (KUPE).

Druhý den festivalu ve Slezském divadle Opava 28. 10. v 18:00

18:00 – Kapralova Quartet

Kapralova Quartet

Veronika Panochová (vl), Daniela Oerterová (vl), Eva Krestová (vla), Simona Hečová (vlc)

Kapralova Quartet vzniklo v roce 1995 s původním názvem Venus Quartet Prague jako soubor netradiční svým čistě ženským obsazením. Kvarteto nese jméno významné české skladatelky Vítězslavy Kaprálové. Kvarteto má v repertoáru díla klasická i romantická, ale díky své snaze objevovat nové a zajímavé skladby 20. století je velmi často oslovováno i soudobými českými i světovými autory. Jako jedno z mála má v repertoáru kompletní dílo Alfreda Schnittkeho, jehož provedení na dvou koncertech festivalu Pražské jaro 2002 získalo vysoké uznání odborné kritiky. Nahrávka z těchto koncertů vynesla kvartetu nominaci na soubor roku. Kapralova Quartet pravidelně koncertuje na předních evropských i světových podiích.

 Program:

Ilja Zeljenka
Musica Slovaca

Antonín Dvořák
Sm. kvartet F dur “Americký”
1. Allegro ma non troppo
2. Lento
3. Molto vivace
4. Finale. Vivace ma non troppo

Bohuslav Martinů
Sm. kvartet č.5
1. Allegro ma non troppo
2. Adagio
3. Allegro vivo
4. Lento – Allegro – Moderato

19:30 – Mucha Quartet

Mucha Quartet

Juraj Tomka (vl), Josef Ostrolucký (vl), Veronika Kubešová (vla), Pavol Mucha (vlc)

Mucha Quartet vzniklo v roce 2003 na půdě Konzervatoře v Bratislavě. Členové studovali Komorní hudbu u Jána Slávika na VŠMU v Bratislavě, na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni u Johannesa Meissla, a taktéž na Escuela Superior de Música Reina Sofía v Madridě pod vedením Güntera Pichlera. Pravidelně koncertují na hudebních festivalech a kulturních akcích doma i v zahraničí. Mucha Quartet získalo za dobu svého působení řadu ocenění. Například v roce 2013 obdrželi cenu primátora města Piešťany za propagaci slovenské hudby a v rámci Ceny Nadace Tatrabanky v roce 2016 titul Mladý tvůrce. Repertoár kvarteta zahrnuje množství skladeb od světových i domácích skladatelů. Mezi jejich periodické projekty patří musica_litera (spojení vážné hudby a uměleckého slova).

Program:
Mikuláš Moyzes (1872-1944):
Sláčikové kvarteto č. 4 G dur (18 min.)
1. Allegro giusto
2. Larghetto, molto tranquillo
3. Menuetto
4. Rondo. Allegro con anima

Leoš Janáček (1854-1928):
Sláčikové kvarteto č. 1 „Kreutzerova sonáta“ (18 min.)
1. Adagio – Con moto
2. Con moto
3. Con moto – Vivace – Andante
4. Con moto – Adagio – Più mosso

Johannes Brahms (1833-1897):
Sláčikové kvarteto č. 2 a mol, op. 51/2 (30 min.)
1. Allegretto non troppo
2. Andante moderato
3. Quasi Minuetto, moderato
4. Finale. Vivace non assai

Materiál ke koncertu ke stažení zde.

Partneři