Slezské divadlo Opava

Minifestival Kvarteto Kvartet (QxQ) 2023

Minifestival Kvarteto Kvartet (QxQ) v Opavě už dvakrát po sobě sklidil úspěch u laické i odborné veřejnosti, proto jsme se rozhodli připravit třetí ročník. Tento ojedinělý projekt na území ČR si klade za cíl zpřístupňovat širokému publiku špičková vystoupení komorních smyčcových kvartet.

V rámci třetího ročníku festivalu proběhnou ve dvou říjnových termínech čtyři koncerty. V sobotu 7. října v prostorách kaple Božského srdce Páně a KUPE vystoupí České filharmonické kvarteto společně s Eve Quartet.  Ve Slezském divadle se v rámci oslav 105. výročí vzniku Československa uskuteční koncert těles Kapralova Quartet a Mucha Quartet. Organizátorem festivalu je Vodárenská věž o.p.s. (KUPE).

Druhý den festivalu ve Slezském divadle Opava 28. 10. v 18:00

18:00 – Kapralova Quartet

Kapralova Quartet

Veronika Panochová (vl), Daniela Oerterová (vl), Eva Krestová (vla), Simona Hečová (vlc)

Kapralova Quartet vzniklo v roce 1995 s původním názvem Venus Quartet Prague jako soubor netradiční svým čistě ženským obsazením. Kvarteto nese jméno významné české skladatelky Vítězslavy Kaprálové. Kvarteto má v repertoáru díla klasická i romantická, ale díky své snaze objevovat nové a zajímavé skladby 20. století je velmi často oslovováno i soudobými českými i světovými autory. Jako jedno z mála má v repertoáru kompletní dílo Alfreda Schnittkeho, jehož provedení na dvou koncertech festivalu Pražské jaro 2002 získalo vysoké uznání odborné kritiky. Nahrávka z těchto koncertů vynesla kvartetu nominaci na soubor roku. Kapralova Quartet pravidelně koncertuje na předních evropských i světových podiích.

 Program:

 1. Zeljenka – Musica Slovaca
 2. Dvořák – Sm. kvartet F dur “Americký”
 3. Allegro ma non troppo
 4. Lento
 5. Molto vivace
 6. Finale. Vivace ma non troppo
 7. Martinů – Sm. kvartet č.5
 8. Allegro ma non troppo
 9. Adagio
 10. Allegro vivo
 11. Lento – Allegro – Moderato

19:30 – Mucha Quartet

Mucha Quartet

Juraj Tomka (vl), Josef Ostrolucký (vl), Veronika Kubešová (vla), Pavol Mucha (vlc)

Mucha Quartet vzniklo v roce 2003 na půdě Konzervatoře v Bratislavě. Členové studovali Komorní hudbu u Jána Slávika na VŠMU v Bratislavě, na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni u Johannesa Meissla, a taktéž na Escuela Superior de Música Reina Sofía v Madridě pod vedením Güntera Pichlera. Pravidelně koncertují na hudebních festivalech a kulturních akcích doma i v zahraničí. Mucha Quartet získalo za dobu svého působení řadu ocenění. Například v roce 2013 obdrželi cenu primátora města Piešťany za propagaci slovenské hudby a v rámci Ceny Nadace Tatrabanky v roce 2016 titul Mladý tvůrce. Repertoár kvarteta zahrnuje množství skladeb od světových i domácích skladatelů. Mezi jejich periodické projekty patří musica_litera (spojení vážné hudby a uměleckého slova).

Program:

Mikuláš Moyzes (1872-1944): Sláčikové kvarteto č. 4 G dur (18 min.)

 1. Allegro giusto
 2. Larghetto, molto tranquillo
 3. Menuetto
 4. Rondo. Allegro con anima

Leoš Janáček (1854-1928): Sláčikové kvarteto č. 1 „Kreutzerova sonáta“ (18 min.)

 1. Adagio – Con moto
 2. Con moto
 3. Con moto – Vivace – Andante
 4. Con moto – Adagio – Più mosso

Johannes Brahms (1833-1897): Sláčikové kvarteto č. 2 a mol, op. 51/2 (30 min.)

 1. Allegretto non troppo
 2. Andante moderato
 3. Quasi Minuetto, moderato
 4. Finale. Vivace non assai

Partneři