Slezské divadlo Opava

Na jeviště Slezského divadla Opava se po jedenácti letech vrací Nabucco: Světové dílo nahradí operu Dalinda

Slezské divadlo Opava uvede v říjnu 2023 velkou, světově uznávanou dramatickou operu Guiseppe Verdiho – Nabucco. Divákům tak tento titul nabídne místo dříve avizované premiéry Donizettiho opery Dalinda.

Stáli jsme před nelehkým úkolem zhodnotit, zda je zdejší divadlo schopno finančně zajistit v takové míře, v jaké bylo předkládáno bývalým vedením divadla, produkci opery Dalinda. Právě s ohledem na tyto aspekty jsme došli k závěru toto dílo nezařadit mezi premiéry nastávající divadelní sezóny,“ prohlásila pověřená ředitelka SDO, Lucie Krásová, která dodává: „Nicméně naši diváci si rozhodně zaslouží kvalitní produkci spojenou s výjimečným, světově uznávaným dílem. Proto jsme se rozhodli jako druhou premiéru nové sezóny uvést Verdiho operu Nabucco.

Opera Nabucco měla ve Slezském divadle Opava naposledy premiéru v říjnu roku 2012 a divadelním publikem vždy patřila k vyhledávaným titulům.

Především jsme hledali titul, který svou atraktivností a kvalitou osloví naše publikum a zároveň nám umožní rychlé, ale přesto perfektní nastudovaní. Operu Nabucco má většina zpěváků a kolektivních těles v repertoáru. Věřím, že opavské návštěvníky divadla potěší uvedení této světoznámé a uznávané opery,“ řekla dramaturgyně a režisérka opery Nabucco, Jana Andělová Pletichová, pověřená vedením opery.

Diváci toto dílo, již v provedení paní Andělové Pletichové, měli možnost vidět právě před jedenácti lety, kdy patřilo ke skvostům opavského kulturního programu – i toto bylo důležité hledisko, proč byla zvolena právě Verdiho opera. „Inscenaci Nabucco uvedeme v novém scénickém provedení, nicméně některé nápady, které se již osvědčily, využijeme i v novém zpracování,“ ukončuje režisérka.

Operu Nabucco Slezské divadlo uvede v premiéře v neděli 29. října 2023 v režii Jany Andělové Pletichové, pod taktovkou Petra Šumníka, scénu připravuje Jaroslav Milfajt a kostýmy Michaela Savovová. V hlavních rolích se objeví jak sólisté opavského divadla, např. Katarína Jorda–Kramolišová, Juraj Nociar nebo Alexander Vovk, tak i hosté. Titulní role se zhostí držitel mnoha významných ocenění, operní zpěvák Pavel Klečka.

Partneři