Slezské divadlo Opava

Naše městečko je hrou o štěstí

(bart), region, 17. 9. 2019

 

Opava – První premiérou nové divadelní sezony byla činohra Naše Městečko amerického autora Thorntona Wildera.  Přestože se jedná o hru s jednodušším dějem, ve které není žádný viditelný konflikt, přistoupil k ní režisér Bogdan Kokotek ve spolupráci s dramaturgyní Alicí Olmovou velmi zdařile.

Kokotek o hře říká, že Naše městečko je o hledání štěstí, což stručně a jasně vyjadřuje celý děj. Podstatou je vyprávět o věcech, které jsou v životě nejdůležitější, ale člověk na ně v neustálém shonu často zapomíná. První dějství popisuje příběh dvou rodin žijících poklidný maloměstský život, kdy jsou veškeré role v rodině přesně rozděleny. Hercům Tereze Bartošové (Emílie Webbová) a Danielu Volnému (George Gibbs) se podařilo pojmout téma první lásky a svatby bez přehnané sentimentální přeslazenosti a zároveň s nádechem humoru. Nutno vzpomenout i Ivanu Lebedovou (Julie Gibbsová), Martina Táborského (Frank Gibbs), Kostase Zerdaloglu (Charles Webb) a Hanu Vaňkovou (Myrtle Webbová), kteří skvěle sekundovali příběhu Emílie a George.

Druhé dějství pak nabírá poněkud jiných obrátek. Přestože se odehrává na hřbitově, nepůsobí vůbec morbidně, naopak dokazuje, že smrt k životu patří. Musím zdůraznit famózní výkon Terezy Bartošové, po kterém u každého diváka nezůstalo jedno oko suché. Zajímavou roli ztvárnil Libor Olma, který byl jakýmsi uvaděčem celé inscenace, ale zároveň byl i doplňujícím hercem. Zdařilé kostýmy vytvořila Agata Kokotek a hudby, která sehrála důraznou roli především ve druhém dějství, se ujal Zbyhněv Siwek. Celá hra se obešla téměř bez kulis, což skvěle přitakává obyčejnosti příběhu. Celkový pocit z představení je kladný. V dnešní době, kdy jsme jak na jevištích, tak i v televizi většinou zvyklí na nefunkční rodiny, je zařazení takové hry do repertoáru vítaným prvkem. Věřím, že stejný názor měli i ostatní diváci, což dokazují i „standing ovations“.

Naše městečko

  • Žánr: Činohra
  • Autor: Thornton Wilder
  • Režie: Bogdan Kokotek
  • Premiéra: 15. 9. 2019

Partneři