Slezské divadlo Opava

Nenechte si ujít legendární československou komedii Zítra to roztočíme drahoušku, kterou zařazujeme do programu v pondělí 10. 1. od 19 hodin

Novák: Tady ne že nepoteče voda… tady poteče krev!

Známá filmová komedie líčící nelítostné spory dvou rozhádaných manželských párů se poprvé objevuje také na profesionální divadelní scéně.

Evžen Novák si přivydělává jako komparzista. Jednou při návratu z natáčení potká sousedku Alenu Bartáčkovou a v žertu jí naznačí, že její muž má aférku. Kája Bartáček se rozzuří a slibuje Novákovým i jejich synovi Renému pomstu. Začíná tak sousedská válka, jež má být zažehnána ve chvíli, kdy se obě znepřátelené rodiny stěhují z činžáku na zbourání. Nebyla by to však pravá komedie, kdyby se obě rodinky po přestěhování znovu nesetkaly na jednom patře a v jednom sice novém, ale už polorozpadlém paneláku. A život roztáčí další kolotoč nečekaných událostí.

Autor filmového scénáře a režisér v jedné osobě Petr Schulhoff (1922–1986) se zpočátku prosadil na poli kvalitní filmové detektivky (např. Vrah skrývá tvář z roku 1966 s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli majora Kalaše), v sedmdesátých letech ale přeběhl k satirickým komediím. Zítra to roztočíme, drahoušku! (1976) patří k jeho nejpopulárnějším dílům. Sousedské vztahy v kombinaci s běžnými lidskými nešvary („malá česká“ závist, škodolibost, pomlouvačnost, přetvářka atd.) jsou vděčným námětem řady komedií. Schulhoffův scénář je navíc založen na přesně vystavěných charakterech hlavních hrdinů. Bartáčková – stíhačka „zaměstnaná“ ve vlastní domácnosti zásobované její obratnou maminkou surovinami z JZD, Bartáček – někdy skladník, někdy soudruh ředitel, jemuž vše tak trochu přerůstá přes hlavu, Novák – elegán ze staré školy leštící svůj staronový vůz, s nímž se nesmí jezdit, Nováková – uklízečka v kožichu a nóbl paruce, jejich syn René – taxikář, který je schopen hbitě se proměnit v bohémského televizního režiséra, a Bartáčkovic neteř Naďa, která právě přijela do velkého pražského světa. Střet takovýchto postav nemůže divákovu bránici minout.

Přijďte se pobavit třeba i se svými sousedy do hlediště našeho divadla.

Zítra to roztočíme, drahoušku, aneb absolutně nevinný žertík

  • Žánr: Činohra
  • Autor: Petr Schulhoff, Richard Otradovec
  • Réžie: Roman Vencl
  • Premiéra: 13. 9. 2020

Partneři