Slezské divadlo Opava

Opava: Premiéra hry o přátelství, lásce a smrti

JITKA HRUŠKOVÁ, Deník, 24. 9. 2019

Slezské divadlo: Naše městečko. Autor: Thornton Wilder, scéna: Bogdan Kokotek, kostýmy: Agata Kokotek, hudba: Zbyhněv Siwek, režie: Bogdan Kokotek. Premiéra 15. září.

Opava – Činoherní soubor Slezského divadla přivítal novou divadelní sezonu premiérou hry, vyvracející vžité představy, že hrdiny dramatu musí být jen výjimeční jedinci. Hlavními aktéry zdánlivě běžných dnů dvou rodin a jejich sousedů v provinčním městečku na začátku 20. století jsou manželé Gibbsovi se synem Georgem a manželé Webbovi s dcerou Emilií. Martin Táborský představuje doktora Gibbse jako hodného, ale zásadového otce a Kostas Zerdaloglu dává svému redaktorskému Webbsovi punc shovívavého a chápajícího tatínka. Ivana Lebedová a Hana Vaňková vystihují jejich manželky jako typicky maloměstské starostlivé matky, spolehlivě plnící rodinné i společenské povinnosti. Mladé zaláskované protagonisty svěže a sympaticky představují Daniel Volný chlapecky nejistým Georgem Gibbsem, Tereza Bartošová dává Emilii punc dobře vychované dívky, která ví, co chce.

Kolem obou rodin se epizodně pohybují sousedé a známí se svými běžnými radostmi, starostmi i neřestmi. Velký kus práce spočívá na Liboru Olmovi, který jako průvodce dějem v podstatě „nesleze z jeviště“. Na opavská prkna se po osmnácti letech vrátil František Štěpán jako věčně opilý varhaník Simon. První polovina hry je na holé scéně značně rozvleklá, ale zajímavě řešená hřbitovní scéna ve druhé části má už emotivně hodně silný náboj. Sugestivně navozuje atmosféru, která mnohým divákům připomene jejich blízké zemřelé a lví podíl na výsledném dojmu má režisér, scénograf i Tereza Bartošová.

Hra Naše městečko bude sotva „trhat“ opavské hlediště, ale světem prošla vítězně. Získala Pulicerovu cenu, do filmové podoby přešla poprvé v roce 1940 a následovala televizní muzikálová verze s Frankem Sinatrou a Paulem Newmanem. Další televizní adaptace vznikla v roce 1959, o deset let později se na Broadwayi objevila s Henry Fondou jako vypravěčem a další televizní verze jsou z let 1977, 1989 a 2003.

 

 

Naše městečko

  • Žánr: Činohra
  • Autor: Thornton Wilder
  • Režie: Bogdan Kokotek
  • Premiéra: 15. 9. 2019

Partneři