Slezské divadlo Opava

Opava: Sousedé to na jevišti pěkně roztáčejí

Jitka Hrušková, Deník, 22. 9. 2020

Slezské divadlo: Zítra to roztočíme, drahoušku. Autor Petr Schulhoff a Richard Otradovec, scéna a kostýmy: Tomáš Zmrzlý, režie: Roman Vencl. Premiéra 13. září 2020.

Opava – Premiéroví návštěvníci Slezského divadla mohli konečně vidět od března slibovanou komedii Zítra to roztočíme, drahoušku, známou z podání filmových hereckých celebrit. Srovnávání může být logicky hodně riskantní, ale opavskému činohernímu souboru se odvaha vyplatila. Divákům Opavané nabídli dvě a půl hodiny smíchu i zábavy a publikum je vděčně přijalo. Jak už to bývá, nic tak nepotěší jako cizí neštěstí a pro dvě hodně zlomyslné rodiny je oním neštěstím ubytování na stejném patře vedle sebe. Diváci dostávají možnost srovnávat pojetí herců zvučných jmen z filmové adaptace a opavských činoherců. Zjištění, že v něm dýchají Pražanům na krk, je příjemné. Podání Boženy Novákové Hanou Vaňkovou by Stelinku Zázvorkovou zřejmě pobavilo a projevem Kostase Zerdaloglu jako manžela Evžena probleskuje suchý humor i výbušný temperament Miloše Kopeckého. Malá poznámka: Chce to, pane Nováku, v reprízách přidat trochu na hlase, aby někteří diváci, sedící tak trochu v akustickém „hluchu“ hlediště, o vaše brilantní průpovídky zbytečně nepřicházeli.

Ani Kamila Srubková a Martin Valouch jako manželé Karel a Alena Bartáčkovi rozhodně nemusejí mít vzhledem k Ivě Janžurové a Františku Peterkovi žádné mindráky. Syn Evžena Nováka René v podání Jakuba Georgieva a neteř Aleny Bartáčkové Naďa Kovalová, představovaná Andreou Zatloukalovou, na sebe dobře „slyší“ a s lehkostí kopírují povahové vlastnosti svých vypečených příbuzných. V postavě správcové je Ivana Lebedová zjevně jako doma i vzdor tomu, že většinou bývá zaškatulkovaná v postavách úplně jiných sociálních vrstev. Ani technická stránka inscenace nebyla ponechaná náhodě a fantazii publika. Filmaři měli situaci při natáčení pochopitelně jednodušší, ale opavská variabilní scéna nezůstává pozadu a umožňuje prolínat místa děje v domě podle aktuální potřeby. Shrnuto a podrženo – opavská činohra komedií s výborným režijním pojetím skvěle boduje a nezbývá než držet palce, aby takových úspěchů zažívala v nové sezoně co nejvíc.

Zítra to roztočíme, drahoušku, aneb absolutně nevinný žertík

  • Žánr: Činohra
  • Autor: Petr Schulhoff, Richard Otradovec
  • Režie: Roman Vencl
  • Premiéra: 13. 9. 2020

Partneři