Slezské divadlo Opava

Opavská Její pastorkyňa okouzlila Prahu, divadlo dostává spoustu pochvalných dopisů

Jitka Hrušková, Deník, 2. 2. 2015

Opava, Praha – Operní soubor Slezského divadla představil minulou sobotu divákům ve Stavovském divadle své provedení Janáčkovy opery Její pastorkyňa. Opavané přijeli, předvedli a cenu Festivalu hudebního divadla Opera 2015, známou jako Libuška, mají na dosah. Po dvaadvaceti letech může v opavském divadle zdomácnět nová plastika za stejnou inscenaci. Tu přivezl opavský operní soubor do Prahy na festival v roce 1993 s Valentinou Tczhavdarovou (Jenůfa) a Jarmilou Vidlářovou (Kostelnička). Divadelní orchestr vedl Oldřich Bohuňovský. V současném provedení vedl orchestr Petr Šumník a pražské publikum poznalo Jenůfu v podobě Terezy Kavecké a Kostelničku jim představila Katarina Jorda Kramolišová.

Pražské publikum volalo opavským umělcům Bravo!
O umístění Slezského divadla rozhodne odborná porota, ale už teď je jisté, že diváci ve Stavovském divadle byli nadšeni. Netajili se blahopřáními i přáním vítězství. V Praze rozhodně není zvykem, aby lidé v publiku spontánně volali Bravo ještě při třetí děkovačce, ale u Její pastorkyně znělo Bravo i při desáté děkovačce. Není vyloučeno, že mnohým účinkujícím zní v uších možná stále. Děkovná slova uznání přicházejí opavskému divadlu dosud. Tady jsou úryvky některých z nich a dokládají, že Opavané mohou být na svou operní scénu stále právem hrdi.

Divadlu chodí nadšené ohlasy
„Opavské provedení Jenůfy má neskutečnou energii, překvapila mě síla a sehranost sboru i precizní výkon orchestru“ – „Měla jsem možnost zhlédnout mnoho představení. Její pastorkyně z různých souborů a v různých městech a musím konstatovat, že Vaše provedení je jedním z těch, na které si vzpomenu i po letech. Zanechalo ve mně neuvěřitelný zážitek“ – „Její pastorkyňa ve Stavovském divadle byla naprosto úchvatná, výkony pěvců i celé pojetí byla naprosto originální. Toto představení převyšuje o několik úrovní ostatní opery, které jsem kdy v pražských divadlech viděla“ – „V rámci festivalu Opera 2015 jsem viděl vaši Pastorkyni a nestačil jsem žasnout nad skvělou uměleckou úrovní. Za tu by se nemuselo stydět ani pražské Národní! Ve srovnání s pražskou Jenůfou však bylo ve vašem představení navíc i srdce a z jeviště sálala upřímná snaha vydat ze sebe to nejlepší. Tento pocit mi chyběl i v Metropolitní opeře, kterou jste v tomto ohledu s přehledem předběhli.“

Opavané mohou k úspěchu přispět hlasováním
To jsou některé z nadšených ohlasů diváků, ale pozitivně vyznívají též odborné kritiky. Přispět by mohli i Opavané, kteří již Její pastorkyni viděli, svým hlasováním na internetovém portálu s názvem Opera plus. Opavská inscenace tam má už čtyři z pěti hvězdiček. A mohly by přibýt další. Festival hudebního divadla Opera 2015 je jedinou periodickou přehlídkou inscenací všech českých a moravských operních souborů. Letos se ho navíc účastní i všechny tři slovenské profesionální soubory. Pořádá ho Jednota hudebního divadla za podpory Ministerstva kultury ČR a hlavního města Prahy.

Její pastorkyňa

  • Žánr: Opera
  • Autor: Leoš Janáček
  • Dirigent: Petr Šumník j.h.
  • Libreto: Leoš Janáček
  • Režie: Jana Pletichová Andělová
  • Premiéra: 12. 10. 2014

Partneři