Slezské divadlo Opava

Opavská opera znovu zazářila

Jitka Hušková, Deník, 26. 7. 2016

Opava – Operní soubor Slezského divadla opět dokázal, že tvoří „rodinné stříbro“ města Opavy. Na Lázeňském náměstí v Luhačovicích zahájila prestižní Janáčkův hudební festival. „Nabídka prezentace našeho operního souboru na tomto festivalu s operou Její pastorkyňa mě velmi potěšila. Nejprve šlo o domluvu na koncertním provedení v sále Elektra, ale po shlédnutí jevištní podoby na festivalu na Hukvaldech mě kulturní manažerka festivalu Milena Hrbáčová nabídla uskutečnit celé představení na Lázeňském náměstí,“ říká šéfka opavského operního souboru Jana Andělová.

Venkovní představení však neumožňovalo postavit celou scénu a zachovat všechny světlené i další efekty, stavbu scény, zvučení, svícení a zkoušku zase komplikoval veliký vítr, tropická teplota a přímé slunce. Požadavkem organizátorů festivalu bylo obsazení, které zpívalo na operním festivalu v Praze a podílelo se na získání ceny Libuška v minulé divadelní sezoně. Byla to Jenůfa – Tereza Kavecká, Kostelnička – Katarína Jorda, Laco – Jakub Rousek, Števo – Juraj Nociar a dirigent Petr Šumník. Pocta, týkající se zahájení festivalu, nebyla zdaleka jediná, kterou opavský soubor při vystoupení v Luhačovicích zažil.

Obecenstvo aplaudovalo ve stoje a mezi diváky byli i manželé Klausovi. Václav Klaus po představení prohlásil, že gratuluje Opavě za tak skvělou operu, a chválou nešetřili ani přítomní odborníci na operní tvorbu. Výsledek potvrdil, že i kvalitní malý soubor dokáže skvěle dělat velkou operu. Důkazem je nabídka na účinkování operního souboru Slezského divadla na dalším Janáčkově festivalu v Luhačovicích. „Z úspěchu mám obrovskou radost nejenom jako šéf opery, ale také jako režisérka a dramaturg představení,“ vyznává se Jana Andělová. Opavská Její pastorkyňa byla kromě Prahy a Luhačovic obsazená i na festivalech na Hukvaldech a v Jablonci nad Nisou.

Její pastorkyňa

  • Žánr: Opera
  • Autor: Leoš Janáček
  • Dirigent: Petr Šumník j.h.
  • Libreto: Leoš Janáček
  • Režie: Jana Pletichová Andělová
  • Premiéra: 12. 10. 2014

Partneři