Slezské divadlo Opava

Opavské divadlo chystá Verdiho operu Attila

20. října 2016

Slezské divadlo Opava uvede premiéru opery Giuseppa Verdiho Attila v režii Jany Andělové Pletichové, orchestr bude dirigovat Petr Šumník. Opera bude 23. října v 19:00 uvedena v italském originále s českými titulky. ČTK o tom informovala pracovnice divadla Jana Reichelová.

„Verdiho sborová opera pojednává o vládci Hunů králi Attilovi, který v 5. století plenil velkou část Evropy. Verdi zřetelně vykresluje osvobození Itálie na libreto, které se velice volně opírá o historická fakta. Historický námět je obohacen o milostnou zápletku a touhu po pomstě,“ uvedla Andělová Pletichová. Dodala, že v dnešní době v příběhu vidí aktuální politické téma – základní konflikt střetu dvou kultur.

Opava už má s touto operou zkušenosti. V roce 1991 tamní divadlo operu uvedlo v československé premiéře.

V současné verzi se v titulní roli představí David Szendiuch či Michal Kubečka, v roli Odabelly diváci uslyší sopranistku Katarínu Jordovou nebo alternující Agnieszku Bochenekovou. V dalších rolích se představí Alexandr Vovk, Juraj Nociar nebo Dalibor Hrda.
Původní premiéra v divadle La Fenice v Benátkách 17. března 1846 slavila úspěch a vlastenecký námět opery strhoval publikum k bouřlivým, politicky motivovaným projevům. Kritika ovšem vytýkala skladateli militantní způsob psaní.

Attila

  • Žánr: Opera
  • Autor: Giuseppe Verdi
  • Dirigent: Petr Šumník
  • Libreto: Temistocle Solera a Francesco Maria Piave
  • Režie: Jana Andělová Pletichová
  • Premiéra: 23. 10. 2016

Partneři