Slezské divadlo Opava

Opera Slezského divadla bude dál těšit své příznivce

Jitka Hrušková, Deník, 7. 11. 2020

Jedním z témat, která Opavou v posledních týdnech rezonují, je otázka financování Slezského divadla v dalších letech.

Opava – Opavané své divadlo podrželi, na záchranu své opery podepisovali petici a posílali otevřené dopisy. Radnice se zástupci divadla hledá nyní způsob, jak situaci vyřešit ke spokojenosti obou stran.

„Dostávají se ke mně informace, že město už operu Slezského divadla dál financovat nebude. Jejich zdroj neznám, ale pravdivé nejsou. Skutečnost je taková, že hledáme, jak sanovat finanční ztráty způsobené koronavirovými opatřeními. Ukončení činnosti souboru nebo dokonce celého divadla jsme s tím ale nikdy nespojovali a rozhodně máme zájem na působení obou souborů Slezského divadla,“ ujišťuje Opavany primátor divadla Tomáš Navrátil.

Jeho slova potvrzuje i náměstek Petr Orieščík, do jehož kompetence spadá též opavská kultura. Ředitel Slezského divadla Ilja Racek dává na pravou míru slova šéfa opery Vojtěcha Spurného, která se před nedávnem objevila v médiích. „Pan Spurný bohužel neměl všechny potřebné informace, proto z nich vyvodil nesprávné závěry. Návrh na snížení rozpočtu nelze dávat do rovnítka s ukončením činnosti operního souboru. Já a vedení radnice stále jednáme a hledáme ideální průnik, který by městu peníze ušetřil a současně zachoval oba naše divadelní soubory,“ uklidňuje Ilja Racek znepokojené diváky.

V divadle by měl proběhnout personálně-ekonomický audit. Měl by být podkladem pro lepší a efektivnější fungování divadla. Co se rozpočtu týká, tak prozatímní návrh zní poskytnout divadlu z rozpočtu města na příští rok 80 milionů korun s tím, že zbytek k dofinancování jeho nákladů se bude město snažit zajistit v rámci Moravskoslezského kraje a ministerstva kultury.

„Opavský primátor bude iniciátorem schůzky s vedením jiných měst, která mají s financováním svých divadel také problémy. Společně se budou snažit najít cestu ke vzniku metodiky pro podporu malých divadel, jako je to opavské. V podobné situaci jsou například v Olomouci, v Českých Budějovicích, v Ústí nad Labem nebo v Liberci,“ informuje Petr Orieščík.

Město Opava letos dotovalo Slezské divadlo částkou 94 milionů korun, což představuje téměř desetinu jeho rozpočtu. Celých 60 milionů z této částky je přitom určeno na provoz opery. Město však nehledá úspor jen v divadle. Nyní prověřuje možnost, jak ušetřit ve všech svých organizacích, obchodních společnostech i v rámci chodu magistrátu. „V příštím roce očekáváme v souvislosti s koronavirovou pandemií ztrátu v příjmech ve výši 150 až 200 milionů korun. Výpadek se přitom očekává i na další roky. Peníze někde najít musíme. Naší prioritou je udržet všechny základní služby pro občany tak, aby nebyla snížena jejich kvalita a dostupnost a to se týká i divadla,“ dodává primátor Navrátil.

Pokud se tíživou situaci podaří vyřešit, zůstane dvousouborové Slezské divadlo i nadále nejenom zavazujícím historickým odkazem předků a současným klenotem opavské kultury, ale i prestiží města v rámci celé republiky.

Partneři