Slezské divadlo Opava

Operní pohádka pro malé i velké

Peter Horváth, Region Opavsko, 18. 12. 2018

 

Opava – Všichni ho známe jako autora slavné básnické sbírky Kytice, historika a předkladatele. Karel Jaromír Erben byl ale i sběratel pohádek. Operní pohádku O Ptáku Ohniváku a Lišce Ryšce pro Slezské divadlo upravili Anežka Janátová a Petr Opava.

Představení vypráví příběh mladého syna krále, který má nejen dobré srdce, ale také ušlechtilou pomocnici. Z královské zahrady mizí zlatá jablka a nikdo netuší, kam se ztrácejí. Král proto poručí svým synům, ať zjistí, kdo jablka ze zahrady krade. První syn je zahleděný sám do sebe a touží po moci. Ten druhý je zahleděný jenom do jídla. Jeden ani druhý záhadu zmizelých jablek nerozluští. Třetí syn má ale cit pro dobro a srdce mu hoří za princeznou, kterou vídává ve snech. Záhadu ukradených jablek ani jeden ze synů nerozluštil, jen ten nejmladší viděl zloděje – bájného Ptáka Ohniváka. Vydává se na dlouhou cestu přes tři království, tuto cestu by ale sám nezvládnul. Díky dobrému srdci a ochotě se rozdělit nachází kamarádku, Lišku Ryšku. Liška mu na oplátku pomáhá s každým úkolem, který ho cestou potká.

Pohádky musí končit dobře, proto má samozřejmě i tato dobrý konec. Nejmladší princ nakonec najde lásku, přechytračí bratry, kteří se ho dokonce snažili zabít, a díky jeho pomocnici Ryšce vše dobře dopadne. Musím vyzvednout promyšlenou scénu, která je tak začleněna do příběhu, že je nedílnou součástí hry. Dále výborný orchestr, který diváka ještě víc vtáhne do děje. Největší pochvala patří hereckým a pěveckým výkonům. Pro děti je tato inscenace ideálním uvedením do světa velké divadelní scény.

 

O ptáku Ohniváku a lišce Ryšce

  • Žánr: Muzikál
  • Autor: Anežka Janátová, Petr Opava
  • Dirigent: Kremena Pešakova
  • Režie: Marek Mokoš
  • Premiéra: 16. 12. 2018

Partneři