Slezské divadlo Opava

Operní soubor sahá do zlatého fondu světové klasiky

Jitka Hrušková, Deník, 13. února 2010

Opava / Operní soubor Slezského divadla uvede zítra od 19 hodin v originále premiéru díla proslulého italského skladatele Giacoma Pucciniho. Jeho Bohéma je příběhem z pařížského prostředí 19. století a zabydlený je postavami chudých umělců, švadlenek, podomních obchodníků a podobných lidiček. Ústředním i motivy jsou hluboká a současně tragická láska básníka Rudolfa k vážně nemocné švadlence Mimi a milostné laškování malíře Marcela s lehkomyslnou Musettou. Skladatel hudebně spojuje množství krátkých, rychle se měnících témat a pracuje s příznačnými motivy a připomínkami. Vyhraněnou melodikou a kompozicí vyvolává u diváků silné emoce s maximální účinností.

V režii Ladislava Štrose, který navrhl i scénu, ztvární v kostýmech Josefa jelínka postavu básníka Rudolfa tenorista Michal Pavel Vojta a švadlenkou Mimi bude sopranistka Katarína Jorda Kramolišová. Další milenecký pár (Marcel a Musetta) vytvoří Nikolay Někrasov s Terezou kaveckou. V dalších rolích vystoupí Zdeněk Kapl, Dalibor Hrda, Peter Soós, Václav Marek, Roman Cimbál a Rosen Georgiev. Divadelní orchestr povede šéf operního souboru Damiano Binetti, spoluúčinkuje orchestr, sbor a balet Slezského divadla.

Giacomo Puccini se narodil roku 1858 v Lucce a jeho otec byl varhaníkem. Po jeho smrti si už jako čtrnáctiletý vydělává hrou na varhany a klavír. V jedenadvaceti letech začal studovat milánskou konzervatoř jako varhaník a klavírista, ale opernímu kouzlu podlehl až po zhlédnutí známé Verdiho opery Aida. Prvotinou byla jednoaktovka Le Villi a následovala už celovečerní opera Edgar. Operní kariéru Puccinimu nastartovala roku 1893 milánská premiéra manon Lescaut a jako proslulý milovník žen se také v dalších operách soustředil na příběhy trpících žen a dívek. K dosud nejčastějši uváděným dílům patří Bohéma, Tosca a Madame Butterfly. Vytvořil ještě Děvče ze zlatého Západu, Vlaštovka, triptych Plášť, Sestra Angelica a Gianni Schcchi. Jeho poslední operu Turandot mu rakovina hrtanu už dokončit neumožnila. Giacomo Puccini jí podlehl 30 listopadu 1924 v Bruselu.

Bohéma

  • Žánr: Opera
  • Autor: Giacomo Puccini
  • Dirigent: Damiano Binetti
  • Režie: Ladislav Štros j.h.
  • Premiéra: 14. 2. 2010

Partneři