Slezské divadlo Opava

Operní soubor Slezského divadla v Opavě povolává lišku Bystroušku

JITKA HRUŠKOVÁ, Deník, 17. 4. 2018

Návštěvníci Slezského divadla se mohou těšit na další premiéru. Tentokrát se jedná o operu z tvorby známého českého skladatele Leoše Janáčka.

Opava – Slezské divadlo připravilo na neděli 22. dubna od 19 hodin premiéru Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky, zkomponované podle novinového románu Rudolfa Těsnohlídka. Svou premiéru měla v listopadu 1924 v brněnském Národním divadle a zůstává jedním z nejhranějších Janáčkových děl na českých i světových jevištích. Úsměvné dílo o věčném koloběhu života, touze, zklamání lidí a zvířátek, jejichž osudy se vzájemně prolínají v úsměvných, komických i tragických situacích, režíruje Jana Andělová Pletichová. Výtvarníkem scény je Jaroslav Milfajt, kostýmy navrhla Michaela Savovová, choreografii má Martin Tomsa a divadelní orchestr povede Marek Šedivý. Spoluúčinkuje orchestr, sbor a balet Slezského divadla a děti z Operního studia. Bystroušku ztvární Adriana Banásová/Tereza Kavecká a Barbora Řeřichová, lišákem Zlatohřbítkem budou Katarína Jorda/Alžběta Vomáčková, revírníka představí Pavel Klečka/František Zahradníček a další postavy ztvární Rudolf Medňanský, Juraj Nociar, Dalibor Hrda, Šárka Maršálová, Olga Procházková, Ilona Tichá a další.

Skladatel české hudební modemy Leoš Janáček si posluchače získal nezvyklou melodikou, vycházející z lidové hudby moravských regionů a zejména Slovácka nebo Lašska.

Hukvaldský rodák studoval hudbu na varhanické škole a následně v Lipsku a ve Vídni. Po vzniku Československa působil jako profesor brněnské pobočky mistrovské školy pražské konzervatoře a vzal si svou šestnáctiletou žákyni Zdeňku Schulzovou. Jejich manželství, poznamenané smrtí obou dětí, nebylo šťastné a v podstatě si žili sami své životy. Janáček byl členem České akademie, Pruské akademie umění, dopisujícím členem The School of Slavonic Studies v Londýně a předsedou Klubu moravských skladatelů. Významnou složkou Janáčkovy tvorby byla opera. Byl životním bouřlivákem a milovníkem žen, což ho nakonec stálo život. Jeho vášnivý citový vztah k o čtyřicet let mladší přítelkyni Kamile Stösslové vyústil v deštivé srpnové noci roku 1928 na Hukvaldech do silného nachlazení a zápalu plic, kterému v ostravské nemocnici ve věku čtyřiasedmdesáti let podlehl. Pohřbený je na Ústředním hřbitově v Brně.

 

 

Příhody lišky Bystroušky

  • Žánr: Opera
  • Autor: Leoš Janáček
  • Dirigent: Marek Šedivý
  • Režie: Jana Andělová Pletichová
  • Premiéra: 22. 4. 2018

Partneři