Slezské divadlo Opava

Juraj Nociar

Juraj Nociar

Operní zpěv začal studovat ve svém rodišti, na Konzervatoři v Bánské Bystrici. Po roce přestoupil na konzervatoř v Bratislavě, kde absolvoval v roce 2005 ve třídě Mgr. Ivici Neshybové rolí Dona Giovanniho z opery G.Gazzanigy.

Ve studiu zpěvu pokračoval na Akademii múzických umění v Praze, ve třídě prof. Reného Tučka. V roce 2008 absolvoval roční studijní pobyt ve Vídni na Universität für Musik und darstellende Kunst Wien. Ještě v rámci studia nastudoval postavu Jeníka z Prodané nevěsty (B. Smetana), postavu Kochkaryova z opery Ženitba (B.Martinů), i různé menší postavy známých oper.

V Severočeském divadle opery a baletu v Ústí nad Labem ztvárnil roli Tonyho z muzikálu West Side Story (L.Bernstein) a roli Alfréda z opery La Traviata (G.Verdi).

V plzeňském divadle J.K.Tyla nastudoval role: Ladislava v opeře Dvě vdovy (B.Smetana), Tamína v Kouzelnej flétně (W.A.Mozart), Jiřího v Jakobínu (A.Dvořák), Ževakhina v Ženitbě(B.Martinů), Popiela v Polské krvi(O.Nedbal) i jiné menší role.

Roli Octavia z operety Giuditta (F.Lehar) a Prince Šándora z operety Vévodkyně z Chicaga (E.Kalman) i roli Nemorina Donizettiho Nápoje lásky interpretoval v banskobystřické státní opeře.

V Ostravském narodním divadle moravskoslezkém vystupoval v roli poručíka Fernanda de Champlatreux operety Mamzelle Nitouche (F.Hervé)

V košickém státním divadle nastudoval roli Lenského v opeře Eugen Onegin( P.I.Čajkovskij).

Od listopadu 2012 získal angažmá ve Slezském divadle Opava, kde nastudoval Alfréda v Netopíru (J.Strauss), Jirku v Čert a Káči (A.Dvořák), Pinkertona v opeře Madame Butterfly (G.Puccini), Lenského z opery Evžen Onegin (P.I.Čajkovskij), Števu v opeře Její pastorkyňa (L.Janáček), Macduffa v opeře Macbeth (G.Verdi), Nemorina Donizettiho Nápoje lásky, Cavaradossiho v opeře Tosca (G.Puccini), Don Josého z opery Carmen (G.Bizet), Tasilla z operety Hraběnka Marica od E.Kalmána a jiné.

Momentálně pracuje na roli Foresta z opery Atilla (G.Verdi) a v dubnu 2017 bude dělat Prince ve Dvořákově Rusalce…

Zúčastnil se různých mezinárodních soutěží. V roce 2008 získal druhé místo na Mezinárodní soutěži Iuventus Canti Imricha Godina ve Vrábloch na Slovensku, třetí místo na Mezinárodní soutěži v Karlových Varech a zvláštní ceny národního divadla v Brně a v Bratislavě. S úspěchem se zúčastnil mezinárodních pěveckých letních kurzů ISA ve třídě Evy Marton, kde získal hlavní cenu za nejlepší interpretaci, nebo i na mezinárodních kurzech Petra Dvorského. Spolupracuje s různymi orchestrami jako například Jihočeská komorní filharmonie, Komorní filharmonie Pardubice, Moravská filharmonie Olomouc, Česká komorní filharmonie a jiné. Zúčastňuje se i na různých zahraničních projektech, účinkuje na koncertech po Evropě (Švýcarsko, Německo, Rakousko,Italie, Irsko a jiné…) V roce 2009 se zúčastnil operního festivalu ve Wexfordu (Irsko).

Partneři