Slezské divadlo Opava

Kremena Pešaková

Kremena Pešaková

Kremena Pešakova se narodila ve Veliko Tarnovo (Bulharsko). Vystudovala obor klavír na konzervatoři v Russe (Bulharsko) a obor dirigování sboru na AMU v Sofii. Po absolutoriu pracovala jako odborný asistent dirigování na Pedagogické fakultě Univerzity Veliko Tarnovo a jako regenschori chrámu sv. Paraskevy v Plevenu.

Od roku 1990 působí jako sbormistryně Slezského divadla v Opavě, kde nastudovala s operním sborem a výpomocnými sbory všechny operní, operetní a koncertní tituly.

Od roku 1999 do konce roku 2006 vyučovala předmět řízení sboru na Církevní střední varhanické škole v Opavě (později Církevní konzervatoř). Tamtéž řídila smíšený pěvecký sbor Laudate Dominum. S tímto sborem absolvovala řadu koncertů po celé České republice (Praha, Český Krumlov, Olomouc, Ostrava, Litomyšl) a v Polsku. Významného úspěchu dosáhlo těleso pod jejím vedením v soutěži pěveckých sborů pořádané v rámci XII. Mezinárodního festivalu adventní a vánoční hudby s cenou Petra Ebena v Praze.
V rámci sebevzdělávání absolvovala kursy gregoriánského chorálu v Niederalteich (Německo), několikrát Letní školu barokní hudby v Rajnochovicích, také studovala dirigování orchestru na JKGO pod vedením prof. Václava Návrata a zároveň zpívala v Moravském komorním sboru pod vedením prof. Lubomíra Mátla. Na JKGO vyučovala v letech 2006 – 2012 předmět Intonace, rytmus a sluchová analýza.
Od září roku 2012 vyučuje na CKO v Opavě řízení sboru, intonaci, hru partitur a sborový zpěv. Na začátku sezóny 2016/2017 získal operní sbor Slezského divadla pod jejím vedením druhé místo v hlasování diváků o nejlepší výkon minulé sezóny.

Partneři