Slezské divadlo Opava

Martin Gurbaľ

Vystudoval sólový zpěv na Konzervatoři v Košicích ve třídě prof. Ľudmily Šomorjaiové (1991-1997). Stal se mj. absolutním vítězem Mezinárodní soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech (1996), získal 2. cenu v soutěži Mikuláše Schneidera-Trnavského a v soutěži Lucie Popp v Bratislavě.

V letech 1995-2001 byl sólistou opery v Košicích a od roku 2001 je sólistou Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Pravidelně hostuje v Národním divadle v Brně, Slovenském národním divadle, Českých Budějovicích, Olomouci, Opavě, Krakově a další. Jeho repertoár tvoř např. Mozartův Sarastro (Kouzelná flétna), Bartolo (Figarova svatba), Guglielmo a Don Alfonso (Cosě fan tutte), Donizettiho Don Pasquale, Verdiho Zachariáš (Nabucco), Král a Ramfis (Aida), Gounodův Mefistofeles (Faust), Čajkovského Gremin (Evžen Oněgin), z českého repertoáru Smetanův Kecal (Prodaná nevěsta), Dvořákův Vodník (Rusalka), Janáčkův Revírník (Příhody lišky Bystroušky).

Jako koncertní pěvec spolupracuje s filharmonickými orchestry v Bratislavě, Košicích, Krakově, Katowicích, Budapešti, s Pražskou komorní filharmonií a jinými.

V Opavě v současnosti vystupuje v roli Zachariáše / opera G. Verdiho Nabucco (premiéra 14. 10. 2012).

Partneři