Slezské divadlo Opava

Martin Táborský

Martin Táborský

Martin Táborský, stálý host činoherního souboru

 

….postoj vděčnosti je možno mít v jakýchkoliv životních okolnostech. Mé životní okolnosti mě postavily na prkna…, prostě na jeviště.
A já celý život pociťuji vděčnost, že svým malým přičiněním mohu lidem nabízet pravou tvář života se všemi barvami, které nabízí.

Narozen 24. 8. 1953 v Jaroměři

1975–1979 JAMU v Brně
1979–1980 Státní divadlo O. Stibora v Olomouci
1980–1988 Vojenský umělecký soubor v Táboře
1990–1994 Krušnohorské divadlo v Teplicích
1994–1997 Divadlo V. Nezvala v Karlových Varech
1997 Slezské divadlo Opava

 

Jaká byla vaše cesta k herectví a do Slezského divadla Opava? 

Na mé „rodné hroudě“ v Podkrkonoší se hrávalo ochotnické divadlo téměř všude. Začal jsem s divadlem už jako dítě a pak jsem byl přijat na JAMU v Brně, obor činoherní herectví, specializace muzikál. První angažmá byla činohra v Olomouci, potom vojna v Armádním uměleckém souboru v Praze a Táboře a zpět do divadla, tentokrát Krušnohorského v Teplicích, kde jsem působil jako sólista operety. Soubor byl zrušen, zamířil jsem tedy do divadla v Karlových Varech, ale i zde byl po čase soubor zrušen, a tak jsem v roce 1997 rád přijal nabídku stát se členem činoherního souboru Slezského divadla Opava.

Co vám pomáhá sžít se s postavou?

Životní zkušenosti, zážitky, vzpomínky na přátele a představivost.

Na kterou roli vzpomínáte nejraději a proč?

Vzpomínám na více rolí… v Teplicích na kabaretiéra v muzikálu Cabaret (alternoval jsem s Josefem Lauferem). V Karlových Varech to byl Jonáš v hudební komedii J. Šlitra a J. Suchého a v Opavě pak profesor Higgins v muzikálu My fair lady. Velmi mě potěšila cena Opavská Thálie, kterou jsem za tuto roli obdržel. A zcela jinou rolí pak byl Helge v Rodinné slavnosti.

Čemu jinému se  kromě divadla ještě věnujete?

Rád se věnuji našim vnoučatům, četbě, výletům do přírody a v létě se s manželkou rádi vracíme do našeho oblíbeném bulharského Sozopolu.

 

Myslel jste někdy na to, co byste dělal, kdybyste se nestal hercem?
Ano, myslel… byl bych právníkem nebo učitelem českého jazyka a hudební výchovy.

 


Jan Karafiát

BROUČCI
Tatínek

Partneři