Slezské divadlo Opava

Richard Vokůrka

Richard Vokůrka

(*1985)

Richard Vokůrka studoval pražskou DAMU, kde nejprve pod vedením prof. Jana Císaře dokončil program oboru divadelní Teorie a kritika, a poté vystudoval magisterský obor Herectví alternativního a loutkového divadla v ročníku doc. Markéty Kočvarové-Schartové.

Během studií se jako hostující herec objevil v několika pražských divadlech a divadelních souborech (Studio Ypsilon, Hudební divadlo Karlín, Teatr Novogo Fronta…). Před příchodem do Slezského divadla byl dohromady deset let v angažmá v Jihlavě a v Praze. V současné době -kromě opavského angažmá – hostuje v divadle F. X. Šaldy v Liberci a v Městském divadle Kladno.

Richard je primárně divadelní herec, ale v průběhu let se profesně věnoval mnoha různým uměleckým odvětvím – zpěvu, divadelní improvizaci, loutkoherectví, stand-up(ům), scénáristice, dramaturgii a v neposlední řadě tvůrčímu psaní. Vedle psaní pro divadlo vyšla v roce 2021 jeho oceňovaná kniha Emy a Drak (nakl. Albatros).

Richard také celý život aktivně sportuje, což jej přivedlo do redakce televizní stanice Eurosport, kde od roku 2011 působí jako sportovní komentátor.

V létě roku 2016 se Richard oženil s herečkou Vladimírou Vokůrkovou, členkou rozsáhlé herecké rodiny Čapků. Spolu mají syny Eliáše a Mikeše.

Partneři