Slezské divadlo Opava

Osud vodní víly Rusalky na opavském jevišti

Jitka Hrušková, Deník, 18. 4. 2017

Premiéra slavné Dvořákovy opery Rusalka proběhne ve Slezském divadle v neděli 23. dubna. Režie se ujal ředitel divadla Ilja Racek.

Opava – Měsíčku na nebi hlubokém, Ubohá rusalko bledá, Květiny bílé po cestě a další známé árie i sbory zazní v neděli 23. dubna na premiéře Dvořákova nesmrtelného díla. Na jevišti Slezského divadla se bude od devatenácti hodin odvíjet dojímavý příběh vodní víly, zamilované do citově přelétavého prince. Zoufalá rusalka přijme těžké podmínky ježibaby, aby mohla jít za svou láskou, a nedbá varování těch, kteří vědí, že nikdy nemůže být skutečným člověkem. Jejich chmurné předpovědi se naplní, princ ji zradí a oba na to krutě doplatí. Režisér Ilja Racek obsadil do titulní postavy Terezu Kaveckou, Barboru Řeřichovou a Katarínu Mikšíkovou, princem budou Juraj Nociar a Milan Vlček. Vodníka ztvární Martin Gurbal‘ a Dalibor Hrda, ježibabu Šárka Maršálová, Barbora Polášková a Ilona Tichá, cizí kněžnou budou Katarína Jorda a Katarína Vovková. Hajným budou Zdeněk Kapl nebo Alexander Vovk a kuchtíkem Anna Bocanová a Simona Mrázová. Spoluúčinkuje orchestr, sbor a balet Slezského divadla Opava. Orchestr povede Marek Šedivý, autorkou scény i kostýmů je Dana Hávová. Antonín Leopold Dvořák je jeden z nejvýznamnějších hudebních skladatelů a světově nejproslulejším a nejhranějším českým skladatelem. Kromě zbožnosti měl laskavou a nekomplikovanou povahu. Hudební talent ho dostal do světového povědomí, působil v Americe a zasáhl do politiky.

V roce 1901 ho rakouský císař František Josef I. povýšil do šlechtického stavu v hodnosti rytíře a stal se rovněž členem Panské sněmovny Říšské rady ve Vídni. Zemřel roku 1904 ve třiašedesáti letech na mozkovou mrtvici a je pohřbený na Vyšehradě.

Rusalka je všeobecně uznávaná jako jeho nejznámější opera a pro mnohé i vrcholné jevištní dílo. Zkomponoval ji na libreto Jaroslava Kvapila, kterého inspirovaly pohádky H. Ch. Andersena i Erbenovy balady. Od premiéry roku 1901 v Národním divadle zahájila nekončící pouť po scénách operních divadel celého světa a těší se rovněž i zájmu televize a filmu.

Rusalka

  • Žánr: Opera
  • Autor: Antonín Dvořák
  • Dirigent: Marek Šedivý
  • Libreto: Jaroslav Kvapil
  • Režie: Ilja Racek
  • Premiéra: 23. 4. 2017

Partneři