Slezské divadlo Opava

Po jevišti se rozletí svítící Broučci

Jitka Hrušková, Deník, 6. 9. 2015

Opava – Romantický příběh Berušky a Broučka, jak ho v 19. století popsal Jan Karafiát, ožije pro děti i jejich rodiče tuto neděli ve 17 hodin na jevišti Slezského divadla. Ve třech chaloupkách z třísek a špendličí na stráni pod jalovcem bydlí Brouček s maminkou a tatínkem. Beruška s Kmotřičkou i Kmotříčkem a Janinka, vyhlášená svou moudrostí. Brouček se pilně učí létat, protože chce s tatínkem prožít svou první svatojánskou noc, prosvícenou svatojánskými lucerničkami. Údělem broučků je totiž svítit v noci lidem a to Brouček moc dobře ví. Je to hodný synek, který dělá rodičům radost a jeho kamarádkou při hrách a poznávání světa je Beruška. Na jejich příběhu vyrostly generace nadšených dětských i dospělých čtenářů.

Režisér Jakub Stránský zvolil za představitele Broučka hereckého kolegu Daniela Volného a jeho rodiče ztvární Ivana Lebedová s Martinem Táborským. Berušce dá podobu Tereza Bartošové a kmotříčky jí budou Kamila Srubková a Zdeněk Kapl v alternaci s Romanem Slovákem. Sympatickou Janinku divákům představí Hana Vaňková. Autory dramatizace jsou Jakub Stránský a Hana Grigarcziková, hudbu a texty písní zkomponovali Richard Mlynář a Roman Groszmann, scénu a kostýmy navrhl Michal Hejmovský.

Evangelický kněz Jan Karafiát byl devátým z deseti děti v rodině starého evangelického rodu na Českomoravské vysočině. Vystudoval nižší německé piaristické gymnázium v Litomyšli, evangelické gymnázium v Güterslohe a studium zakončil na evangelické fakultě v Berlíně, Bonnu a ve Vídni. Po návratu působil chvíli jako duchovní v Čechách a pak znovu zamířil do Německa, tentokrát v pozici vychovatele v Kolíně nad Rýnem. Po dalším návratu vykonával nejdříve funkci faráře a pak se stal správcem učitelského evangelického semináře v Čáslavi. Vydržel v něm dva roky a po neshodách s nadřízenými působil dvacet let jako duchovní na Valašsku. V roce 1895 se odstěhoval do Prahy, kde byl reformovaným farářem mimo službu. Zemřel ve věku třiaosmdesáti let a pohřbený je na vinohradském hřbitově. Snímek Petra veselého ze zkoušky inscenace zachycuje Broučka Dana Volného ve společnosti tatínka Martina Táborského a Kmotříčka Romana Slováka.

Broučci

  • Žánr: Pohádka
  • Autor: Jan Karafiát
  • Režie: Jakub Stránský
  • Premiéra: 06. 9. 2015

Partneři