Slezské divadlo Opava

Premiéra Anny nenechala nikoho chladným

Milena Křístková, Region Opavsko, 26. ledna 2010

Opava/Pouze v superlativech lze hovořit o další české premiéře na jevišti Slezského divadla. Činohra uvedla hru jedné z nejvýznamnějších španělských dramatiček Palomy Pedrero Anna 11. března. Slavnostní premiéra se konala za účasti autorky.

Moderními prostředky zachycené, ztvárněné i reprodukované dramatické dílo, které diváky rozhodně nemůže nechat chladným. I takto lze charakterizovat inscenaci Anna 11. března. Hra vznikla bezprostředně po atentátu, který zasáhl tři stanice madridské hromadné dopravy v březnu 2004. Autorka pohlíží na tuto událost očima tří žen – manželky, milenky a matky jediného muže, který při výbuchu přišel o život. Hra však není pouze přímým a brilantním odsouzením terorizmu a vlastně každého násilí. V postavách pěti žen, jejichž osudy se kvůli této tragické události v jediném okamžiku prolnuly, jsou plasticky a působivě zachyceny složité mezilidské vztahy, především ovšem vztahy mezi muži a ženami. Vynikající a přesvědčivý výkon podala Hana Briešťanská v roli Anny – milenky, v roli Anny – manželky nenechala opět nikoho na pochybách hana Vaňková, velmi působivě se role Anny – matky ujala hostující Ludmila Štědrá. Pochvalu a obdiv publika si zaslouží rovněž Kamila Srubková, coby Rumunka Irina a Sabina Muchová jako ošetřovatelka Julia.

Na nevšedním vyznění opavské inscenace má svůj podíl autorka překladu Šárka Valverde a především režisérka Jana Janěková, která z citlivého tragického tématu vytvořila za spoluúčasti všech zainteresovaných brilantní dílo, otřásající některými vžitými pravdami a klišé. Chválu si za dramaturgii a text písně zaslouží také šéfka činohry Blanka Fišerová. Celkový skvělý dojem by nebyl možný bez jednoduché, čisté a moderní scény a kostýmů hostující Aleny Schäferové j.h. a úžasné choreografie rovněž hostující Hany Litterové. Ta dokázala zdánlivě nemožné, činoherní herečky pod jejím vedením často „mluvily“ beze slov. Nezmínit se nelže rovněž o bravurním světelném designu Arnošta Janěka j.h. Za sebe i za diváky to stručně vystihla autorka hry Paloma Pedrero, když po premiéře přímo z jeviště děkovala nejen hercům a režisérce, ale všem, kdo se na celkovém vyznění jejího díla podíleli. „Už jsem tuto hru viděla na několika scénách, ale vám se podařilo mě dojmout. Něco takového jsem nečekala,“ řekla dramatička, která své díky adresovala také opavskému publiku.

Anna 11. března

  • Žánr: Činohra
  • Autor: Pedrero Paloma
  • Režie: Jana Janěková j.h.
  • Premiéra: 17. 1. 2010

Partneři