Slezské divadlo Opava

Premiéra tragického příběhu ze Slovácka ve Slezském divadle

Jitka Hrušková, Deník, 17. 5. 2016

Opava – Dramaturgie Slezského divadla sáhla do šuplíku klasicky a vytáhla z něj drama Gabriely Preissové s názvem Gazdina roba. V červené knihovně chudá švadlenka zpravidla přišla ke štěstí v podobě bohatého muže. Eva v tomto díle tolik štěstí nemá. Miluje sice bohatého chasníka, ale jeho matka jim vztah rázně zatrhne, protože synovi vybrala také bohatou nevěstu. Oba milenci se ožení s jinými partnery, ale ani jeden není v manželství šťastný. Nakonec spolu utečou a žijí „nadivoko“, ale osud je dostihne. Eva neunese označení gazdina roba dávané vdaným ženám žijícím s jiným partnerem a spáchá sebevraždu.

Režisérka Janka Ryšánek Schmiedtová obsadila do role Evy Šárku Vykydalovou a její lásku Mánka ztvární Daniel Volný. Eviným manželem Samkem bude Michal Stalmach a Mánkovou ženou Maryškou Tereza Bartošová. Matky obou milenců Mešjanovku a Kotlibovku představí Hana Vaňková a Kamila Srubková, Zuzkou bude Sabina Muchová a v dalších postavách vystoupí Ivana Lebedová, Kostas Zerdaloglu, Martin Valouch a Jakub Stránský. Inscenaci doplní lidové písně a hudba Maria Buzziho, scéna a kostýmy jsou dílem Kataríny Kováčikové. Premiéra je v neděli 22. května od 19 hodin.

Spisovatelka Gabriela Preissová ve své tvorbě upřednostňovala osudy žen. Po svatbě s pokladníkem cukrovaru se později odstěhovala z Hodonína, žila v několika městech nakonec se s manželem přestěhovali do Prahy. Po ovdovění si vzala rakouského plukovníka a žila s ním v Pule. Po první světové válce se vrátila do Prahy a roku 1925 se stala členkou České akademie věd a umění. Zemřela ve čtyřiaosmdesáti letech v Praze a je pohřbená na Vyšehradě. Její dvě neznámější dramata Její pastorkyňa a Gazdina roba převedli od operní podoby Leoš Janáček a J. B. Foester.

Gazdina roba

  • Žánr: Činohra
  • Autor: Gabriela Preissová
  • Režie: Janka Ryšánek Schmiedtová
  • Premiéra: 22. 5. 2016

Partneři