Slezské divadlo Opava

Příběh oceněný pěti Oscary přichází do Opavy

26. 5. 2023, Kulturní servis – www.classicpraha.cz, Miroslava Časarová

Slezské divadlo Opava uvádí v neděli 28. května v 19.00 premiéru muzikálu Za zvuků hudby (Sound of music).

Muzikál Za zvuků hudby patří ke skvostům broadwayské divadelní scény a jeho filmové zpracování z roku 1965 získalo deset nominací na Oscara, přičemž pět z nich skutečně získal. Slezské divadlo Opava toto dílo dvojice Richard Rodgers a Oscar Hammerstein II uvede v režii Romana Štolpy, pod taktovkou Františka Šterbáka a v choreografii Tomáše Kuťáka.

Samotný děj je inspirovaný životním příběhem Marie, postulantky Nonnberského kláštera, a barona von Trappa, kapitána rakousko-uherského námořnictva, které nepředvídatelnost osudu svedla dohromady. Způsob, jakým se vypořádávají se vztahem k Bohu, vlasti i sobě samým, vnáší naději a lásku do nelehkého období první poloviny 20. století v Rakousku.

„V zahraničí je to jeden z nejznámějších muzikálů, protože se na něm děti na základních školách učí zpívat a lásce k hudbě. A i když je to na základě skutečné události, kterou zažila česká dívka, tak je velmi škoda, že se u nás více nehraje. Po hudebním divadle v Karlíně je Opava druhé divadlo, které v Česku tento muzikál uvádí,“ prozradil režisér Roman Štolpa.

Pěvecké obsazení počítá se zcela neobvyklým počtem sedmi dětských rolí, čímž společně s hlavními postavami vytváří malý rodinný sbor. V opavském divadle tyto role budou primárně zpívat děti a studenti z Operně–muzikálového studia Terezy Kavecké při Slezském divadle Opava.

V hlavních rolích se objeví coby Marie Rainerová Radka Coufalová a Tereza Kavecká, postavu kapitána Georga von Trappa ztvární Roman Harok. Vedle již zmíněných sedmi dětských rolí se dále mohou diváci těšit na Katarínu Jordu-Kramolišovou a Šárku Maršálovou v roli abatyše, a postavu hospodyně Schmidtové hraje Ivana Lebedová v alternaci s Kamilou Srubkovou.

https://www.classicpraha.cz/aktualne/kulturni-servis/pribeh-oceneny-peti-oscary-prichazi-do-opavy/

ZA ZVUKŮ HUDBY

  • Žánr: Muzikál
  • Autor: Richard Rodgers a Oscar Hammerstein II
  • Dirigent: František Šterbák
  • Režie: Roman Štolpa
  • Premiéra: 28. 5. 2023

Partneři