Slezské divadlo Opava

Přijďte do divadla na premiéru tragikomedie o hercích ve válce

JITKA HRUŠKOVÁ, Region, 19. 5. 2015

Opava – Podváděný herec, kterému vzala válka divadlo, si našel další jeviště v záchraně polského odboje. S razancí i bohémskou naivitou ho zachrání a znovu může hrát, tentokrát už ne o život.

To je v kostce náplní hry anglického dramatika Nicka Whitbyho s názvem Být či nebýt, kterou činohra Slezského divadla premiérově uvede v neděli 24. května od 19 hodin.
Hra měla premiéru roku 2008 na Broadwayi a je scénickou verzí stejnojmenného filmu německého režiséra Ernsta Lubitsche z roku 1942, ve kterém ústřední hereckou dvojici ztvárnili Carole Lombard a Jack Benny. Carole Lombard, manželka neméně slavného herce Clarka Gabla, zemřela při leteckém neštěstí jen několik dní před premiérou.
Inscenace využívá téma divadla na divadle a nechybí v ní satira, černý humor i situační komika ani zajímavě podané postavy. Režisér Jakub Nvota obsadil do stěžejní dvojice herce a jeho nevěrné ženy Martina Valoucha a Hanu Vaňkovou, jejího svůdce představí Daniel Volný a velitelem varšavského gestapa bude Jakub Stránský. Další postavy ztvární Martin Táborský, Kostas Zerdaloglu, Ivana Lebedová, Šárka Vykydalová, Roman Slovák a Michal Stalmach. Hru přeložila Alžběta Matoušková, autorem scény je Tomáš Rusín a kostýmy navrhla Zuzana Štefunková Rusínová. Poslední činoherní premiéra letošní sezóny je současně i divadelním příspěvkem k výročí konce druhé světové války.

Být nebo nebýt

  • Žánr: Činohra
  • Autor: Nick Whitby
  • Režie: Jakub Nvota j. h.
  • Premiéra: 24. 5. 2015

Partneři