Slezské divadlo Opava

Pták Ohnivák přiletí do divadla

(tep), Region Opavsko, 11. 12. 2018

Opava

Do světa fantazie pozve malé i velké návštěvníky Slezského divadla hudební pohádka O Ptáku Ohniváku a Lišce Ryšce. Premiéra, která je v letošním roce poslední, se uskuteční v neděli 16. prosince v 19 hodin.

Pohádku pro malé i velké napsal mladý skladatel Petr Opava na texty a scénář Anežky Janátové na motivy pohádky Karla Jaromíra Erbena. Autor slavné Kytice zaznamenával pohádkové příběhy, které mu vyprávěli lidé žijící na venkově v Čechách. Pohádka Pták Ohnivák a liška Ryška je součástí knihy České pohádky, v níž najdeme i další známé příběhy pro děti, jako jsou například Jabloňová panna, Otesánek, Tři zlaté vlasy děda Vševěda nebo Zlatovláska. „Asi před čtyřmi legy mi Anežka Janátová vtiskla do ruky svazek papírů a povídá: „Rozepsala jsem pro děti pohádku, je to jako divadelní hra a jsou tam písničky. Napiš k tomu hudbu, Petře.“ Měl jsem radost, a když jsem uviděl název, hned mě zalily vzpomínky na dětství. Pustil jsem se do práce a verše mi tak silně zněly v hlavě, že jsem psal a psal, aniž bych cokoliv škrtal nebo opravoval. za pár večerů byly všechny hlavní písně hotové,“ zavzpomínal Petr Opava, který hru připravil pouze pro slezskou metropoli.

Představme si krátce děj. Tři královští synové hledají Ptáka Ohniváka, který krade v jejich zahradě zlatá jablka. Setkávají se s Liškou Ryškou, která je podrobí zkoušce, z níž vychází vítězně nejmladší princ. Závist bratrů ale nezůstane bez odezvy. Jak příběh dopadl, se dozvědí návštěvníci Slezského divadla. Ještě můžeme prozradit, že svou roli zde sehrají také Kůň Zlatohřívák a Princezna Zlatovláska. Inscenaci připravil operní soubor Slezského divadla pod dirigentskou hůlkou Kremeny Pešakove a za režie Marka Mokoše. Scénu a kostýmy nachystal David Janošek, choreografie se chopil Martin Tomsa. V hlavních rolích uvidíte a uslyšíte Katarínu Jordu, Šárku Maršálovou, Annu Sokolovou, Annu Začalovou, Romana Cimbála, Petera Palečka, Barboru Čechvou, Terezu Kaveckou, Michaela Kubečku, Lukáše Randáka, Dalibora Hrdu, Alexandera Vovka, Zdeňka Kapla, Andreje Kuľbagu, Rudolfa Medňanského, Zdenu Mervovou a Kamilu Srubkovou. V inscenaci dále účinkuje orchestr, sbor a balet Slezského divadla.

 

O ptáku Ohniváku a lišce Ryšce

  • Žánr: Muzikál
  • Autor: Anežka Janátová, Petr Opava
  • Dirigent: Kremena Pešakova
  • Režie: Marek Mokoš
  • Premiéra: 16. 12. 2018

Partneři