Slezské divadlo Opava

Revizor v moderním hávu

(tep), Region, 24. 5. 2022

Obnovená premiéra se konala po 40 letech

Opava – Satirická komedie Revizor se v Opavě poprvé hrála v roce 1949. Současné uvedení je čtvrté v pořadí a modernější. Inscenací Nikolaje Vasiljeviče Gogola, kterou po režijní stránce připravil Michal Zetel, mohli diváci popové zhlédnout na prknech Slezského divadla minulou neděli.

Námět hry Gogolovi půjčil Alexandr Sergejevič Puškin, který byl prý sám jednou na cestách mylně považován za tajného vládního úředníka. „Příběh Revizora je všeobecně známý. Do zapadlého městečka má přijet inkognito vládní zmocněnec s tajným posláním. Jakmile se tuto novinku dozví hejtman a jeho poskoci, všichni propadnou zoufalství a přemýšlejí, jak zamést pod koberec místní neřád a získat revizora na svou stranu,“ připomíná děj dramaturgyně Alžběta Matoušková a dodává, že na opavské jeviště se Revizor vrací po více než čtyřiceti letech. Naposledy se hrál v sezoně 1978/1979, v hlavních rolích Chlestakova a hejtmana se představili Petr Vaněk a Steva Maršálek.

Současnou hru režíruje Michal Zetel, který si k výtvarné spolupráci přizval mladou scénografku Magdalénu Teleky. Hudbu k inscenaci připravil Josef Fojta. „Hrajeme v překladu Zdeňka Mahlera, přičemž text jsme přiblížili současnosti, zeštíhlili co do počtu vedlejších postav a upravili pro náš herecký soubor,“ doplňuje Matoušková. Diváci se mohou těšit na Daniela Volného v roli hejtmana, Chlestakova ztvárnil Pavel Zavadil.

REVIZOR

  • Žánr: Činohra
  • Autor: Nikolaj Vasiljevič Gogol
  • Režie: Zetel
  • Premiéra: 22. 5. 2022

Partneři