Slezské divadlo Opava

Revizor ve Slezském divadle

(tep), Region, 17. 5. 2022

Opava – Satirickou komedii Revizor, jejímž autorem je slavný ruský autor Nikolaj Vasilijevič Gogol, chystá činoherní soubor Slezského divadla. Premiéra se uskuteční v neděli 22. května od 19 hodin.

Přestože se jedná o hru zasazenou do ruských reálií, Gogol pocházel z Ukrajiny. Jeho otec byl vzdělaný statkář, milovník literatury a divadla, sám napsal dvě hry pro domácí divadlo. Nikolaj už na gymnáziu začal s psaním, také byl nepříliš úspěšným hercem studentského divadelního spolku. Ve svých devatenácti letech odešel za vidinou literární kariéry do Petrohradu. Živil se obtížně, nejdříve jako nižší úředník, později jako učitel. Psal povídky, ale často musel matku žádat o finanční výpomoc. Postupně pronikal do vyšších společenských kruhů a získával si i literární respekt. V roce 1831 se seznámil s Puškinem, který se stal jeho velkým přítelem. Puškinova smrt o pár let později Gogola hluboce zasáhla. V následujících letech Gogol napsal divadelní hru Ženitba a v roce 1836 vytvořil právě Revizora.

Revizor se poprvé hrál v Opavě v roce 1949

Příběh Revizora je všeobecně známý. „Do zapadlého městečka má přijet inkognito vládní zmocněnec s tajným posláním. Jakmile se tuto novinku dozví hejtman a jeho poskoci, všichni propadnou zoufalství a přemýšlejí, jak zamést pod koberec místní neřád a získat revizora na svou stranu,“ přibližuje děj dramaturgyně Alžběta Matoušková a pokračuje: „Obyčejný mladý úředník Chlestakov, kterého za revizora všichni začnou pokládat, jde falešné pověsti vstříc a hodlá z náhlé přízně okolí vytěžit maximum. Ovšem jen do chvíle, než se smyčka utáhne a vše utne pravdivá pointa.“ Na opavské jeviště se Revizor vrací po více než čtyřiceti letech, naposledy se hrál v sezoně 1978/1979. V hlavních rolích Chlestakova a hejtmana vystupovali Petr Vaněk a Steva Maršálek, hru režíroval Hugo Domes. „Odstup této inscenace od posledního uvedení přitom nebyl dlouhý. Předchozí premiéra v režii Stanislava Vyskočila se odehrála v dubnu 1961 a Chlestakova tehdy hrál Emanuel Křenek. První zaznamenané uvedení Revizora v Opavě je z roku 1949,“ sděluje Alžběta Matoušková.

Inscenace bude o poznání modernější

Současné uvedení bude tedy čtvrté v pořadí a o poznání modernější. „Revizor totiž není pouze anekdotou z doby carského Ruska. Je to metafora lidské hlouposti, omezenosti a strachu a zároveň touhy po moci a vlivu,“ říká dramaturgyně. Hru režíruje Michal Zetel, jeho jméno je v posledním desetiletí spjato zejména se Slováckým divadlem v Uherském Hradišti, kde byl v letech 2015 až 2020 také ředitelem. K výtvarné spolupráci přizval mladou scénografku Magdalénu Teleky, hudbu k inscenaci připravil Josef Fojta. „Hrajeme v překladu Zdeňka Mahlera, přičemž text jsme přiblížili současnosti, zeštíhlili co do počtu vedlejších postav a upravili pro náš herecký soubor. Hejtmana bude hrát Daniel Volný a Chlestakova ztvární Pavel Zavadil,“ dodává Matoušková.

REVIZOR

  • Žánr: Činohra
  • Autor: Nikolaj Vasiljevič Gogol
  • Režie: Zetel
  • Premiéra: 22. 5. 2022

Partneři