Slezské divadlo Opava

Revizor znovu v divadle

Slezské divadlo očekává v pátek 10. června v 19:00 další vzácnou návštěvu! Na opavské jeviště opět zavítá Revizor! Slavná satirická komedie od autora Nikolaje Vasiljeviče Gogola se právem řadí ke klasikám světového divadla a její příběh je všeobecně známý. Do zapadlého městečka má přijet inkognito vládní zmocněnec s tajným posláním. Jakmile se tuto novinku dozví hejtman a jeho poskoci, všichni propadnou zoufalství a přemýšlejí, jak zamést pod koberec místní neřád a získat revizora na svou stranu. Obyčejný mladý úředník Chlestakov, kterého za revizora všichni začnou pokládat, jde falešné pověsti vstříc a hodlá z náhlé přízně okolí vytěžit maximum. Ovšem jen do chvíle, než se smyčka utáhne a vše utne pravdivá pointa.

Námět této činohry z roku 1836 „půjčil“ Gogolovi jeho přítel Alexandr Sergejevič Puškin, který byl prý sám jednou na cestách mylně považován za tajného vládního úředníka.

V posledních letech patří Revizor na české divadelní scéně k velmi často nasazovaným titulům. Na opavské jeviště se Revizor vrací po více než čtyřiceti letech. Naposledy se hrál v sezoně 1978/1979. Odstup této inscenace od posledního uvedení přitom nebyl dlouhý – předchozí premiéra v režii Stanislava Vyskočila se odehrála v dubnu 1961. První zaznamenané uvedení Revizora v Opavě je z roku 1949. Současné uvedení je tedy čtvrté v pořadí a o poznání modernější.

Inscenační tým se skládá z režiséra Zetela, dramaturgyně Alžběty Matouškové a Magdalény Teleky, která navrhla scénu i kostýmy. Inscenace vychází z překladu Zdeňka Mahlera a o hudbu se postaral Josef Fojta. V hlavních rolích se mimo jiné představí Daniel Volný, Soňa Křepelová, Pavel Zavadil, Andrea Zatloukalová či Martin Valouch.

Vstupenky na představení lze zakoupit online zde na webu, v předprodeji SDO každý všední den od 8:00 do 18:00 hodin anebo půl hodiny před představením v pokladně Slezského divadla Opava.

REVIZOR

  • Žánr: Činohra
  • Autor: Nikolaj Vasiljevič Gogol
  • Režie: Zetel
  • Premiéra: 22. 5. 2022

Partneři