Slezské divadlo Opava

Režisér Štros chválí naši operní scénu

(mk), Region Opavsko, 16. února 2010

Opava / Rád se do opavského divadla vrací významný operní režisér Ladislav Štros. Představitel jednoho z klíčových směrů české operní režie druhé poloviny 20. století tentokrát ve Slezském divadle nastudoval Pucciniho Bohému.

„Byl jsem rád, když jsem dostal nabídku vedení Slezského divadla, abych v Opavě režíroval Pucciniho Bohému. Už při režírování Verdiho Rigoletta v minulé sezoně jsem se přesvědčil o kvalitách zdejšího operního ansámblu v čele s šéfem opery Binettim,“ uvedl před nedělní premiérou Ladislav Štros, který je současně autorem scény.

Režisér Ladislav Štros byl od roku 1953 asistentem režie v pražském Národním divadle a desítky inscenací nastudoval rovněž v zahraničí. Jeho uznání proto může operu Slezského divadla i opavské publikum těšit dvojnásob. „Už minule jsem se přesvědčil, že někteří zdejší sólisté jsou na takové úrovni, že by se dobře uplatnili na větších a významnějších scénách. A dirigent Damiano Binetti to má prostě, jak se říká v divadelní hantýrce, v ruce. U Bohémy mu pochopitelně pomáhají také znalosti jazyka a italský temperament,“ vysvětlil Ladislav Štros, který režíroval významná operní díla v celé Evropě.

Sám pochází z tvůrčí rodiny, otec byl skvělý řezbář a matka muzikantka a houslistka, která nakonec upřednostnila rodinu. „Myslím, že kumštýřské srdce mám po mamince a výtvarné schopnosti jsem asi zdědil po tatínkovi. Chodili k němu do dílny takoví umělci, jako byl Max Švabinský nebo Cyril Bouda,“ vzpomíná Ladislav Štros a netají se názorem, že prostředí v dětství jej výrazně formovalo. I proto pro něj má v jeho režijní práci velký význam výtvarná stránka každé inscenace. „Spolupracoval jsem s těmi nejlepšími scénografy, a když to už není možné, navrhuji si scénu sám. Tak to dělám už posledních zhruba dvacet let, ukončil předpremiérové setkání Ladislav Štros.

Bohéma

  • Žánr: Opera
  • Autor: Giacomo Puccini
  • Dirigent: Damiano Binetti
  • Režie: Ladislav Štros j.h.
  • Premiéra: 14. 2. 2010

Partneři