Slezské divadlo Opava

„Sílu ženy“ můžete hledat hned ve dvou inscenacích hostujících divadel v rámci festivalu Bezručova Opava: NORA ve čtvrtek 30. září od 19:00 a VITKA v neděli 3. října od 19:00.

NORA (DOMEČEK PRO PANENKY)

Slavná Ibsenova hra, která byla ve své době naprosto skandální, je dnes kupodivu stále aktuální. Režie se ujal Jan Nebeský a získal za tuto inscenaci ocenění Divadelních novin 2016/2017.

Tereza Dočkalová za roli Nory získala Cenu Thálie 2017 za mimořádný jevištní výkon.

Vyjádření poroty k Ceně Thálie pro Terezu Dočkalovou: Nejslavnější z ibsenových antihrdinek je v interpretaci Terezy Dočkalové (a režiséra Jana Nebeského) mimořádně plastickou postavou. Na první pohled je to povrchní fiflena, která se stará jen o svůj vzhled a sbírku extravagantních  bot – postupně v ní však objevujeme mnohem komplikovanější ženu, dovednou manipulátorku, která se ve snaze vyhovovat manželovi záměrně stylizuje do role prostoduché krasavice.

Divadlo Pod Palmovkou Praha

VITKA

Příběh o nespoutanosti, náruživosti a svobodomyslnosti. Inscenace režisérky Anny Davidové a spisovatelky Kateřiny Tučkové o talentu a vášních brněnské skladatelky, dirigentky a femme fatale Vítězslavy Kaprálové.

Tereza Marečková získala za roli Vitky Cenu Divadelních novin.

Vítězslava Kaprálová komponovala od devíti let. Dirigovala pražskou filharmonii i londýnský orchestr BBC. Prosadila se v oboru, který je dodnes vyhrazen především mužům. Obklopovala se četnými milenci. Udržovala mnohaletý partnerský i tvůrčí vztah s o čtvrtstoletí starším a ženatým Bohuslavem Martinů. Zemřela v pětadvaceti letech. Rozhodně však nejde o uplakané rekviem, naopak!

Dodnes patří k nejhranějším českým skladatelkám. Má dokonce svou vlastní poštovní známku. Kdyby žila déle, byla by jednou z nejslavnějších českých žen.

Divadlo Husa na provázku BrnoPartneři