Slezské divadlo Opava

Slezské divadlo má pět nominací na Ceny Thálie, všechny za operu

Jitka Hrušková, Deník, 7. 11. 2020

Další zářez na umělecké pažbě Slezského divadla udělala nominace operních pěvců na prestižní celostátní Cenu Thálie.

Opava – Do širší nominace byli zařazeni Markéta Böhmová a Jaromír Nosek, oba za postavy Figara a hraběnky ve Figarově svatbě spolu s Lukášem Zemanem (hrabě Almaviva z Figarovy svatby) a Janou Siberou i Pavlem Klečkou (Violeta a Germont z La traviaty). Poslední tři jmenovaní se dostali do užší nominace, což je tímto počtem pro opavské divadlo a jeho operní scénu velká čest.

Jana Sibera je absolventkou Pražské konzervatoře a HAMU, od roku 1995 hostovala v Národním divadle a od roku 2000 v tehdejší Státní opeře Praha, kde byla o dva roky později nastálo angažovaná. Od roku 2012 je sólistkou opery Národního divadla. Postava Violetty Valéry je bezesporu jednou z nejobtížnějších rolí sopránového oboru, vyžadující brilantní koloraturu, náročnou kantilénu i vypjatý a niterně intimní závěr. Jana Sibera v opavském nastudování této opery divákům ukázala, jak silný může být zážitek z dokonale zazpívané a prožité jevištní postavy. Opavské publikum ji zná též jako Mařenku v Prodané nevěstě.

Basbarytonista Pavel Klečka vystudoval pražskou konzervatoř a spolupracoval s AMU. Působí jako stálý host v řadě předních českých operních divadel a vyniká i v domácí a zahraniční koncertní oblasti. Své pěvecké výkony doplňuje zcela věrohodným hereckým projevem, což nebývá u operních pěvců běžné. Jako Germont spojil k potěšení diváků obě své přednosti do jednoho výrazného celku. Pavel Klečka okouzlil už dříve postavou revírníka v Příhodách lišky Bystroušky nejenom opavské diváky, ale i porotce v Ceně Jantar 2018, kterou získal.

Barytonista Lukáš Zeman vystudoval v Praze na Gymnáziu Jana Nerudy zpěv a fagot, ve studiích pak pokračoval na konzervatořích v Haagu, Florencii a Amsterdamu. Je vítězem mezinárodní pěvecké soutěži sakrální hudby Consorco Internazionale di Musica Sacra Roma 2014. Ve Slezském divadle dominoval postavou hraběte Almavivy jako žárlivého manžela i neúspěšného svůdce Zuzanky. Nastudování Vojtěcha Spurného, opírající se o studium dobových pramenů, umožnilo Lukáši Zemanovi skvěle uplatnit i bohaté zkušenosti s historicky poučenou interpretací. Opavští diváci ho už viděli v menší postavě v Čarostřelci a jako bratra titulní postavy Ifigenie na Tauridě. Slezské divadlo uvádí La traviatu i Figarovu svatbu v režii Jany Andělové Pletichové pod taktovkou operního šéfa Vojtěcha Spurného.

Partneři